Cumartesi Anneleri TV10 için ne dedi?

Post date:

Author:

Category:

Karar Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10 ve diğer özgür basının kapatılmasına tepkiler devam ediyor. PİRHA’ya konuşan Cumartesi annelerinden Fatma İtmeç ” Bu ülkede insan hakları yok edildi, zulüm eden bir sistem var başımızda. Biz ezilenlerin yanındayız, hiçbir kanalımız kapanmayı hak etmedi” dedi.

“Bizim haklarımızı bu ülkede yaşayan diktatörlük kendi zimmetine almak istiyor” diyen İtmeç, “Biz bugüne kadar Alevi olarak ezildik ama bundan sonra bizim evlatlarımız ezilmesin, haklarımızı her zaman aradık, aramaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

PİRHA’ya konuşan Cumartesi annelerinden Münevver İltemur ise”21 sene önce Hasan Ocak gözaltında kaybedilince buraya gelip oturan bir avuç insandan biriyim. 68 yıl önce insan hakları evrensel bildirgesine imza atan bir ülkeyiz. 1.5- 2  senedir insan hakları ihlallerinde rekor üstüne rekor kırıyoruz. Katliamlar yapılıyor, kentler yıkılıp yakılıyor ve mücadele edenlerin ötekileştirilenlerin, yok sayılanların sesi olan TV10, Hayat Tv bütün basın yayın medya kuruluşları kapatılıyor” dedi.

“Halkın iradesiyle seçilmiş belediyeler işgal edilmiş, eş başkanlar ve milletvekilleri tutuklanmış, cezaevlerinde yer kalmamış durumda” diyen İltemur; “Tv10 hem Alevilerin sesidir, tahrip edilen doğanın sesidir, kadınların sesidir” dedi.

“Bütün ötekilerin sesi olan Tv10 eylemlerine devam ediyor” diyen İltemur “Bizler de cumartesi insanları olarak Tv10 eylemine destek vereceğiz. Ve gerçeğin sesini susturamazlar, özgür basının sesi susturulamaz, bütün hak ihlalleri için sokaklarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Semra ACAR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR