Cumartesi Anneleri’ne 960. eyleminde de polis müdahalesi: 21 gözaltı

Share

PİRHA- Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda anayasal hakları olan eylemlerine bu hafta da polis ablukası altında devam etti. Eylemde Cumartesi Annesi ve hak savunucusu 21 kişi ters kelepçe ve hakaret edilerek gözaltına alındı.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 960’ıncısını gerçekleştirdi.

Cumartesi Anneleri’nin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği olumlu karara rağmen 19 haftadır Galatasaray Meydanı’na çıkmaları engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucularının eylemi bu hafta da polis ablukası altında gerçekleşti.

Bu haftaki eyleme Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek ve bir Halkların Demokratik Partisi (HDP) bir önceki dönem İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi.

ABLUKA BU HAFTA DA DEVAM ETTİ

Meydan ve meydana çıkan tüm ara sokaklar polis tarafından saatler önce kapatıldı. Yoğun ablukaya rağmen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları, meydana yaklaşır yaklaşmaz polis tarafından önleri kalkanlarla kesilerek ablukaya alındı. Ablukayı görüntülemek isteyen gazeteciler de ablukadan uzaklaştırıldı.

Eylemin engellenmesi çevrede bulunan birçok yurttaşın tepkisine neden oldu. Ablukayı ve polisin müdahalesini telefonlarıyla sosyal medyadan yayınlamak isteyen yurttaşlar da polisler tarafından engellendi.

HAKARETE MARUZ KALDILAR

Abluka içerisinde dakikalarca bekletilen Cumartesi Anneleri/ İnsanları ve hak savunucuları burada polis tarafından ters kelepçelenerek gözaltına alınmaya başlandı. Gözaltılara tepki göstererek direnen birçok kişi burada polislerin hakaretlerine maruz kaldı.

21 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gözaltına alındıktan sonra gözaltı araçlarına bindirilen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları hızlıca alandan çıkarılarak emniyete götürüldü. Gözaltı sayısının 21 olduğu öğrenildi.

PİRHA/İSTANBUL

EN SON EKLENENLER