Cumartesi Anneleri’nin adalet mücadelesi 27. yılında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak, sorumluların cezalandırılması amacıyla 27 Mayıs 1995 günü Galatasaray Meydanı’nda başlattıkları oturma eyleminin üzerinden 27 yıl geçti. Yıl dönümüne ilişkin bir paylaşım yapan Cumartesi Anneleri ” İlk günkü kararlılığımızla taleplerimizi haykırmaya ve devletin gözaltında kaybetme politikasını teşhir etmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak, fail ve sorumluların yargılanması talebiyle 27 Mayıs 1995 tarihinden itibaren her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi düzenleyen Cumartesi Anneleri, adalet mücadelelerinin 27. yılını geride bıraktı. Cumartesi Anneleri’ne ait sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Bugün “Kayıplarımızı istiyoruz” diyerek Galatasaray’a çıkışımızın 27. yılı! 27 yıldır, ilk günkü kararlılığımızla taleplerimizi haykırmaya ve devletin gözaltında kaybetme politikasını teşhir etmeye devam ediyoruz. Unutmayacağız! Vazgeçmeyeceğiz!” ifadelerine yer verildi.

700. HAFTA BULUŞMASINA POLİS SALDIRISI GERÇEKLEŞMİŞTİ

Cumartesi Anneleri’nin 25 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen 700. hafta buluşması, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı doğrultusunda Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklamıştı. Cumartesi Anneleri’ne izin vermeyen polis, eylemin başlama saatinden önce biber gazı ve plastik mermiler ile müdahalede bulunmuş, 34 kişiyi gözaltına almıştı. O tarihten itibaren kapatılan Galatasaray Meydanı’nda polis ablukası ise devam ediyor. Cumartesi Anneleri daha sonra eylemlerini İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağa taşımıştı. Covid-19 pandemisi ile birlikte basın açıklamaları internet üzerinden paylaşılmaya devam ediyor.

PİRHA / İSTANBUL

adaletcumartesi annelerigalatasaray meydanıgözaltıihdinsan hakları

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR