Cumhuriyet çalışanları 9 ay sonra mahkemeye çıkartılıyor

0
172

Cumhuriyet gazetesinde 11’i tutuklu 17 kişinin yargılandığı dava yarın başlıyor. Gazeteni avukatlarından Abbas Yalçın, dosyada hukuka dair tek bir kanıtın olmadığını kaydetti.

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonda 11 yazar, çizer, muhabir, avukat ve yöneticinin tutuklu, 6’sının ise tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması, yarın Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görülecek. 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmada tutuklu gazeteciler, “PKK/KCK, FETÖ/PDY ve DHKP/C adına suç işlemek” ile yargılanacaklar.

‘İDDİANAMEYİ MEDYADAN ÖĞRENDİK’

Yaşananların hukukla izah edilmediğini belirten davanın avukatlarından Abbas Yalçın, “İlk andan itibaren bizlere hangi suçlama ile tutukladıkları söylenmedi. Kısıtlılık gerekçe gösterilerek dosya bizden saklandı. 5 ay boyunca da iddianamenin çıkmasını bekledik. İlk olarak ayrı bir suçlama yapıldı, iddianame hazırlandığında farklı bir suçlama ile karşı karşıya kaldılar. İddianameyi de medyadan öğrendik. 30 klasör ve on binlerce belgeden oluşuyor dosya. Müvekkillerimiz buna ulaşmakta bile zorlandı” dedi.

‘DOSYADA HUKUKA DAİR BİR ŞEY YOK’

9 ay boyunca gazetecilerin hakim karşısına çıkmayı beklediklerini hatırlatan Yalçın, “Dosyanın hukuki yorumunu yapmak çok zor, çünkü dosyada hukuka dair söyleyebilecek hiçbir şey yok” ifadesinde bulundu.

İddianamede geçen “FETÖ” suçlamasına dair ise Yalçın, “Öyle iddia ediliyor ki, önce FETÖ gazeteyi ele geçiriyor sonra da hem FETÖ, hem DHKP-C, hem PKK’ya da yardım eden, onların algı operasyonlarını yapan yayınları yaptığı belirtiyor” diye belirtti.

‘TÜM MUHALİF BASINI SUSTURMA OPERASYONUDUR’

Cumhuriyet gazetesi üzerinden tüm basına “Eğer muhalif bir yayın yapıyorsanız haberi yapan muhabir olabilirsiniz, yazar olabilirsiniz ya da sahibi olabilirsiniz, yasa, hak, hukuk önemli değil, muhalefet eden herkesi sustururuz” mesajı verilmek istendiğini vurgulayan Yalçın, “Bu Cumhuriyete yapılan bir operasyon olabilir ama Cumhuriyet özelinde genelde tüm muhalif basın organlarına susturma operasyonudur” değerlendirmesinde bulundu.

DAVADA YARGILANANLAR

Cumhuriyet gazetesi davasında 21 Temmuz 2017 itibarıyla Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Turhan Günay, Musa Kart, Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör 266 gündür, Ahmet Şık ise 205 gündür tutuklu.

Davanın tutuksuz sanıklar ise şu şekilde: Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, Cumhuriyet yazarları Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya, gazetenin muhasebe çalışanı Gülseli Özaltay, gazetenin eski çalışanı Bülent Yener. Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ise dosyada
firari sanık olarak bulunuyor.

Yasin Kobulan – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here