Cumhuriyet gazetesinin 11 yönetici ve yazarı gözaltında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarının evi, bu sabah saatlerinde polisler tarafından basıldı. Gazetenin 11 yöneticisi gözaltına alınırken, 16 yöneticisi hakkında da gözaltı kararı öğrenildi. Evlerde yapılan aramalar ise, devam ediyor

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Yazar Güray Öz’ün de aralarında bulunduğu gazetenin birçok çalışanının evine polisler tarafından baskın yapıldı. Sabuncu ve Öz’ün dışında 9 yöneticinin gözaltına alındı. Başta gazetenin imtiyaz sahibi Orhan Erinç, Cumhuriyet Vakfı’nın Yönetim Kurulu üyeleri Akın Atalay, Musa Kart, Hikmet Çetinkaya ve Mustafa Kemal Güngör’ün olmak üzere birçok çalışanının evlerinde arama yapılıyor. Eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Dündar’ın ve gazetenin avukatı Bülent Utku’nun evinde de arama yapılıyor. Gözaltına alınan Cumhuriyet çalışanlarına 5 gün boyunca avukat yasağı getirildi. Öte yandan, Ankara’da gözaltına alınan Güray Öz’ün İstanbul’a getirileceği öğrenilirken, Orhan Erinç’in de çok yaşlı olması nedeniyle gözaltına alınmayacağı açıklandı.

Gözaltına olan isimler şöyle: Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Yazar Hikmet Çetinkaya, Yazar Aydın Engin, Yazar Güray Öz, karikatürist Musa Kart, Avukat Bülent Utku (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Avukat Mustafa Kemal Güngör (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Önder Çelik (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Bülent Yener (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul eski üyesi) Mali Müşavir Eser Sevinç (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi). Aynı zaman da hakkında gözaltı kararı olan İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Nebil Özgentürk’ün yurtdışından olduğu belirtiliyor.

Dündar’a yakalama kararı

Gazetenin eski yayın yönetmeni Can Dündar hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Dündar’ın ve gazetenin avukatı Bülent Utku’nun evinde de arama yapıldı.

‘Kayyuma teslim etmeyeceğiz’

Operasyona tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, “Cumhuriyet’i kayyuma teslim etmeyeceğiz. Cumhuriyet gazetesine, Sözcü, Birgün ve Evrensel gazetelerine yönelinmesinin nedeni muhalefetsiz şekilde başkanlık rejimine ulaşılmaktır” diye konuştu.

‘Yaşananlar gülünç’

Hakkında gözaltı kararı çıkartılan, Cumhuriyet Vakfı yönetim Kurulu Üyesi, karikatürist Musa Kart, gazetenin önünde bir açıklama yaptı. “Yıllardır bu ülkede yaşadıklarımızı karikatüre dönüştürmeye çalışıyorum. Ama inanın şu an kendim bir karikatürün içerisinde yaşıyorum, öyle hissediyorum” diyen Kart, yaşananların gülünç olduğunu ve baskılara boyun eğmeyeceklerini ifade etti. Kart konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Sadece karikatür çizdiğim için bugün gözaltına alınıyorum. Şu anda 6-7 tane gözaltına alınan arkadaşımız var. Ben de teslim olmaya gidiyorum. Saklanılacak, kaçırılacak bir şey yok. Yazdığım, çizdiğim herkesin gözü önünde. Sabah saat 05.00 sıralarında evimi aradılar. Bir karikatüristin gözaltına alındığı an, başkanlığın resmen ilan edildiği anlamına geliyor. Hepimize hayırlı uğurlu olsun, Tayyip Erdoğan’ın başkanlığı.”

Kart konuşmasının ardından sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğini söyleyerek Cumhuriyet Gazetesi’nden ayrıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR