Cumhuriyet’e operasyon dünya basınında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik bu sabah başlatılan operasyonu dünyaya ilk servis eden uluslararası ajans Reuters oldu. Fransız AFP haber ajansı da ‘sıcak gelişme’ olarak duyurduğu haberinde, “Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun gözaltına alındığını” aktardı. Alman Haber Ajansı da geçtiği haberde Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve 14’ten fazla gazetecinin gözaltına alındığını duyurdu.

“BASKI ORTAMININ SON HALKASI” 

Kimi yorumda Cumhuriyet gazetesi yöneticilerine yönelik gözaltıların temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan baskı ortamının son halkası olduğuna dikkat çekildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF-Reporters Sans Frontieres) Genel Sekreteri Cristophe Deloire twitter hesabından “Türkiye’de medyaya baskınların sınırı yok” ifadelerini paylaştı. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu twitter hesabından “eleştirel haberciliği sindirmeye dönük operasyonu en sert şekilde kınıyoruz” ifadelerini paylaştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Direktörü Emma Sinclair-Webb, gözaltı haberini Twitter hesabından duyurdu. Alman Deutsche Welle’nin sitesindeki haberde, 675 ve 676 sayılı kanun hükmünde kararnamelerle 15 basın yayın organı kapatılmısını hatırlatarak Cumhuriyet’in toplam 13 yöneticisi ve yazarı hakkında gözaltı kararı olduğunu aktardı. Haberde gazeteyi hedef alan operasyon sosyal medyada tepkiye neden olduğu belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberinde “Cumhuriyet gazetesine operasyon” başlığı ile duyurulan haberde “Cumhuriyet Gazetesi’nin 13 yöneticisi ve yazarı hakkında gözaltı kararı alındığı, yönetici ve yazarları Fethullah Gülen yapılanması ve PKK ile ilişkili olmakla suçlandığı” kaydedildi.

Britanya basınında Guardian gazetesi haberinde 675 ve 676 sayılı KHK’lar hatırlatıldı, genel yayın yönetmeninin ve gazete yöneticilerinin evlerinin sabah erken saatlerde arandığı kaydedildi. Cumartesi günü kapatılan basın organlarıyla darbe girişiminin ardından kapatılan yayın organı sayısının 160’a ulaştığı aktarıldı.

Independent gazetesi twitter hesabından haberi “Türkiye, hükümetin en büyük muhaliflerinden birini gözaltına aldı” ifadeleriyle duyurdu. Batı hükümetleri ve insan hakları organizasyonları tarafından eleştirilen temizlik kapsamında en son cumartesi günü 100’den fazla yayın organının kapatıldığı hatırlatıldı.

Gözaltı kararını duyuranlar arasında The Guardian, The New York Times ve Al Jazeera gibi haber organlarında yazıları yayınlanan ve nisan ayında Türkiye’ye girişi engellenen gazeteci yazar David Lepeska da var.

FRANSIZ BASINI

Cumhuriyet Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni ve yazarlarının erken saatlerde gözaltına alınmaları Fransa’nın bütün yazılı ve görsel basınında ilk haber olarak yer aldı.

Le Figaro, Le Monde, Le Parisien gibi büyük tirajlı gazeteler haberi manşetten son dakika olarak girerken, Europe 1, France Info, RMC gibi radyolar ve BFM TV, İ TELE, LCİ gibi haber kanalları haberi flaş olarak geçtiler.

Bu göz altıların, hükümetin FETÖ terör örgütünü bitirmek için başlattığı operasyonların yapıldığı bir dönemde olduğunu hatırlatan Fransız basını, Cumhuriyet gazetesinin “MİT tırları” konusunda haber yaptığını ve video yayınladığını ve bu yüzden iktidarın hedefinde olduğunu vurguluyor.

ALMAN BASINI

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun gözaltına alınması ve gazeteye yönelik operasyon Alman basınında geniş yer buldu. CNN televizyonu ve Türk basınına dayandırılan haberlerde muhalif basının hedef alındığına vurgu yapıldı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ): Cumhuriyet Gazetesi GYY Murat Sabuncu gözaltına alındı

“Türk makamları istenmeyen gazetecilere yönelik operasyonlara devam ediyor. Rejim karşıtı Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu gözaltına alındı. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz başta olmak üzere 13 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı daha bulunduğu belirtiliyor. Türk makamları yaklaşık bir yıl önce de Cumhuriyet GYY Can Dündar ve arkadaşı Erdem Gül’ü tutuklamıştı.”

Bild: Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni gözaltına alındı

“Türk polisi, sabahın erken saatlerinde muhalif Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’yu gözaltına aldı. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve yazar Güray Öz’ün de gözaltına alındığı belirtiliyor. CNN Türk televizyonuna göre, 13 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı bulunuyor”

Zeit: Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni gözaltına alındı

“Türk polisi gazetecilere yönelik operasyonlara devam ediyor. Hükümet karşıtı Cumhuriyet gazetesinin GYY Murat Sabuncu da olmak üzere 13 yazarı gözaltına alındı. Hükümet yanlısı Yeni Şafak gazetesinin bildirdiğine göre, gazeteciler Fethullah Gülen ile bağlantıda olmakla itham ediliyor.”

Tagesspiegel: Türk polisi Cumhuriyet genel yayın yönetmenini gözaltına aldı

“Türk makamları olağanüstü durumu muhalif gazetelere darbe için kullanıyor. Cumhuriyet gazetesi yeniden hedefte. Türk muhalif gazetelerinin en önemli Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu İstanbul’da gözaltına alındı. Gazete İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın evinin arandığı belirtiliyor. CNN Türk, Atalay ve 13 gazete çalışanına yönelik gözaltı kararı olduğunu duyurdu. DHA’nın bildirdiğine göre, gazeteciler PKK ve Gülen’e destek vermekle suçlanıyor.”

İSKANDİNAVYA BASINI

İskandinavya basını da Cumhuriyet gazetesine yönelik polis operasyonunu son dakika haberi olarak duyurdu. hberlerde ‘‘Türkiye’nin en büyük muhalefet gazetesi Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun gözaltına alındı’’ denildi. Yayınlanan haberlerde gazetenin birçok yazar ve yöneticisinin evlerinde de polis aramaları yapıldığı belirtildi.

UKRAYNA MEDYASI: TÜRKİYE’DE MUHALİF GAZETENİN GENEL YAYIN YÖNETMENİ GÖZALTINA ALINDI

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve bazı yazarların gözaltına alınması Ukrayna medyasında da yer buldu.

“RBC Ukraina” ajansı, “Türkiye’de muhalif gazetenin genel yayın yönetmeni gözaltına alındı” başlığıyla haberi duyurdu.

Murat Sabuncu’nun ve bazı yazarların gözaltına alındığı belirtilen haberde, “Türkiye’de darbeye karışma, muhaliflerle ve Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı olma ihtimalinden dolayı 10 binden fazla kişi işinden kovuldu, 15 medya kuruluşu kapatıldı” denildi.

“Türkiye’de muhalif gazetenin genel yayın yönetmeni gözaltına alındı” başlığını kullanan Gordonua.com sitesi, “Sabuncu ve diğer gazeteciler, terör örgütüyle bağlantılı olmakla suçlanıyor. Türkiye’de Gülen ile bağlantılı olmakla suçlanan 35 bin kişi gözaltına alındı, 10 bin kamu görevlisinin görevine son verildi, 15 medya kuruluşu kapatıldı” diye yazdı.

Haberi duyuran 112 TV kanalı ise, “Türkiye’de muhalif gazetenin genel yayın yönetmeni ve bazı yöneticileri düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Gözaltına alınmalarının ve gazetede yapılan aramanın sebepleri henüz açıklanmadı” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR