Dağlıca operasyonu kayıpları saklanıyor iddiası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yüksekova’nın Oremar bölgesi İkiyaka Dağları’nda başlatılan operasyon 79’uncu gününde sürüyor. Operasyonun Mate, Talanê, Şawitê köyleri ile Gezre Tepesi çevresine yoğunlaştığı belirtilirken, bölge halkı çatışmalar sonucunda çok sayıda askerin yaşamını yitirdiğini ve bu durumun gizlendiğini iddia etti.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Oremar (Dağlıca) bölgesinde, Federe Kürdistan Bölgesi’nin sıfır noktasında bulunan İkiyaka Dağları (Çarçella) bölgesinde Mart ayında başlatılan operasyon 79’uncu gününde sürüyor. Operasyonun 17 Mayıs’tan itibaren Dağlıca bölgesinin doğusunda bulunan ve 1990’larda boşaltılan Mate, Talanê, Şawitê köyleri ile stratejik öneme sahip Gezre Tepesi çevresine yoğunlaştığı belirtilirken, bölge halkı çatışmalar sonucunda çok sayıda askerin yaşamını yitirdiğini, helikopterler ile cenazelerin bölgeden alındığını ve söz konusu durumun gizlendiğini iddia etti.

BASINA TALİMAT, KÖYLÜYE UYARI

Kentte çalışan gazetecilerin operasyonun sürdüğü bölgeye çağırılarak, TSK’nin açıklamasından önce haber yapılmaması yönünde talimat verildiği bilgisinin dolaştığı kentte, bölgedeki köylerde yaşayan halkın da dışarıya bilgi vermemeleri yönünde uyarıldığı belirtiliyor.

BÖLGEDE BİR KÖYDEN DİĞERİNE GEÇMEK SAATLERİ ALIYOR

Dağlıca yolu üzerinde bulunan Kamışlı (Sinava) ile Yeşiltaş (Şitazin) karakollarında bulunan arama noktalarında bekletilen köylüler, bir köyden diğer köye geçmek için saatlerce bekletiliyor. Her tepeye kurulan gözetleme kuleleri ile saniye saniye izlenen bölgede, yolu kullanan araçların durması yasaklanmış durumda. Durmak zorunda kalan araç sürücüleri ise askerlerin, “Yolda tekerlek patlasa bile devam edin yoksa ateş açarız” tehdidi ile karşılaşıyor.

KÖYEDEN ÇIKAMAZ OLDULAR

Dağlıca köyünde yaşayan yurttaşlar, operasyonun yaşandığı günden bu yana sürekli atılan top sesinden uyuyamadıklarını belirtirken, tarım ve hayvancılık yapamaz duruma geldiklerini belirtti. Operasyon yüzünden köyün içinden çıkamadıklarını dile getiren yurttaşlar, yoğun hava hareketliliği yüzünden zaman zaman birbirlerini duyamayacak duruma geldiklerini ifade etti. Yurttaşlar, hava hareketliliğinin hiç kesilmediği bölgede sık sık inen helikopterlerin çatışma sonucu yaşamını yitiren asker cenazelerini götürdüğünü iddia etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR