‘Dahil edilmediğimiz anayasa bizi bağlamaz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kuzey ve Doğu Suriye’de faaliyet yürüten 30 siyasi parti ve örgüt, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in kurulduğunu duyurduğu Suriye Anayasa Komitesi’ne ilişkin ortak açıklama yaptı.

Komitenin Suriye halklarının değil, Rusya, İran ve Türkiye’nin görüşleriyle kurulduğu belirtilen açıklamada BM Genel Sekreteri’nin açıklamalarına dikkat çekilen ortak açıklamada, komitenin kurulduğunun duyurulmasının Türkiye, Rusya ve İran’ın Ankara’da gerçekleştirdiği üçlü zirvede aldığı anayasa komitesinin bir an önce çalışmalarına başlaması yönündeki kararından hemen ardından geldiğine dikkat çekildi.

Komitenin kurulmasının zamanlamasının tesadüf olmadığının belirtildiği açıklamada, “Bu durum komitenin Suriyeli tarafların görüşü doğrultusunda değil; Türkiye, Rusya ve İran’ın görüş ve önerileri doğrultusunda kurulduğu anlamına gelmektedir. Bu devletler, Suriye’de kendi menfaatleri doğrultusunda bir siyasi çözüm bulmak istiyor. Suriye halklarının amaç ve talepleri doğrultusunda bir çözüm aranmıyor” denildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Suriye’de çok önemli bir taraf daha vardır. Bu taraf, Suriye’nin geleceğini ilgilendiren anayasanın demokratik olması ve tüm halkları temsil etmesi için dahil olması gereken en önemli taraftır. Bahsettiğimiz bu taraf, Özerk Yönetim ve Demokratik Suriye Meclisi’nin temsilciliğini yaptığı Kuzey Doğu Suriye’deki siyasi güçlerdir. Ancak bu taraf, Suriye anayasanın formüle edilmesi ve yazılması çalışmalarından uzak tutulmaktadır. Böylelikle kurulan komitenin Suriye halklarının tümünü temsil etmediği kanıtlanmıştır. Sadece Astana’daki devletlerin seçtiği taraflar yer almıştır. Bu durum da BM’nin Suriye’de bir siyasi çözüm bulmasına dönük 2254 sayılı karara aykırıdır. Bu temelde, komitenin çalışma sonuçları olumsuz olacaktır ve Suriye krizini derinleştirecektir.”

Kuzey ve Doğu Suriye’deki siyasi parti ve örgütler olarak Suriye’de siyasi çözümden yana olduklarının vurgulandığı açıklamada, “Suriye’de tüm tarafların katılımıyla ciddi Suriye içi diyaloglar gerçekleştirilmeden çözüm de mümkün olmayacaktır. Kuzey ve Doğu Suriye’deki temsilcilerin bu çalışmaya dahil edilmemesi, ülkeyi dış güçlerin menfaatlerinin oyuncağı haline getirecek ve Suriye halklarının talep ve kazanımları bir kez daha yok edilecek. Özerk Yönetim temsilcilerinin dahil edilmediği bu anayasa, eksik, çürümüş ve Suriye halklarının umutlarından uzak olacaktır. Suriye halklarının özgürlük ve demokrasi umutları bu anayasa ile tekrardan yok edilecektir. Bu esasla BM’ye bir kez daha, temsilcilerimizin bu komitede yer alması gerektiğini belirtiyoruz” denildi.

Açıklamayı imzalayan örgütler şöyle:

1-Partiya Yekitiya Demokratîk (PYD)

2-Partiya Aştiya Demokratîk a Kurdistanê

3-Partiya Lîberal a Kurdistanê

4-Partiya Komunist a Kurdistanê

5-Partiya Demokratîk a Kurdistanê- Sûriyê

6-Kombûna Niştimanî ya Kurdistanê

7-Partiya Guhertin a Demokratîk a Kurdistanê

8-Partiya Nûjen a Kurdistanê

9-Partiya Kedkarên Kurdistanê

10-Partiya Kesk a Kurdistanê

11-Partiya Demokratîk a Kurd a Sûriyê

12-Partiya Çepgir a Demokratîk a Kurd li Sûriyê

13-Partiya Rêkeftin a Demokratîk a Kurd li Sûriyê

14-Partiya Çep a Kurd li Sûriyê

15- Partiya Yekitiya Demokratîk a Kurd li Sûriyê (Yekitî)

16-Tevgera Reform – Sûriyê (Îslah)

17-Partiya Demokratîk a Kurd li Sûriyê (El-Partî)

18- Partiya Yekitiya Suryan

19-Desteya Niştimanî ya Erebî

20-Partiya Biratî ya Kurdistanê

21-Tevgera Veguhestinê ya Demokratîk (Heyet El-Tensîq)

22-Partiya Roj a Demokratîk a Kurd li Sûriyê

23-Partiya Nûjen û Demorkatîk a Sûriyê

24-Yekitiya Niştimanî ya Azad- Rojava

25-Şepêla Pêşerojê ya Kurdistanê

26-Tevgera Civaka Demokratîk (TEV-DEM)

27-Kongreya Star

28-Partiya Mûhafizkarên Demokratîk

29-Partiya Asûr a Demokratîk

30-Partiya Pêşerojê ya Sûriyê

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR