DAİŞ çeteleri kurtarılan mahallelere saldırıyor

Post date:

Author:

Category:

Array

Kuzey Suriye Federasyon ordusu QSD, Tabka kentini ve barajını DAİŞ çetesinden tamamen temizlemek için önceki gece nihai hamlesini yaptı. Savaşçılar kentteki 3 mahalleyi kurtarırken, sivilleri kalkan yapan çeteler, kurtarılan mahallelere saldırdı

Kuzey Suriye Federasyon Ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) 21 Mart’ta Newroz günü hava indirme harekatıyla başlattığı Tabka’yı özgürleştirme hamlesinde sona gelindi. Önceki gece DAİŞ çetelerine son darbeyi vurmak için kapsamlı bir operasyon yapıldı. Kent büyük oranda kurtarılırken, kentteki 3 mahalle de temizlendi. Tabka Barajı etrafında şiddetli çatışmalar yaşanırken, barajdaki DAİŞ çeteleri kuşatmaya alındı. İlerleyen saatlerde sivilleri kalkan olarak kullanan DAİŞ çeteleri kurtarılan 3 mahalleye saldırdı. Mahalleler ve çevresindeki yoğun çatışmalar devam ediyor.

Felat’tan açıklama

Tabka kenti ve Barajı’nı özgürleştirme operasyonu Komutanı Rojda Felat, Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) Tabka’daki son duruma ilişkin bilgi verdi. Dün geceden bu yana Hey Ewwel, Hey Tanî ve Hey Salis mahallelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade eden Felat, çetelerin çok sayıda sivili rehin aldığını söyledi. Siviller için duyulan kaygıdan dolayı dikkatli hareket ettiklerini vurgulayan Felat, sivillerin durumundan dolayı savaşçıların ilerleyişinin yavaşladığını kaydetti.

‘Sivillerin kurtarılması için…’

Komutan Rojda Felat, “Savaşçıları dün gece devlet hastanesi, su temizleme merkezi ve inşaat malzemeleri yapım yerini çetelerden temizledi. Şimdi de çatışmalar Hey Ewwel Mahallesi’nde şiddetlenmiş durumda ve şimdiye kadar en az 20 çete öldürüldü” dedi. Çetelerin sabah erken saatlerde Meskene kentinden savaşçıların bir saldırdığını gerçekleştirdiğini belirten Felat, “Saldırı 4 saatten fazla sürdü. Saldırı şu anda kırılmış durumda ve savaşçılar çetelere ait bir tankı ele geçirdi. Şimdi de her üç mahalle de şiddetli çatışmalar yaşanıyor” dedi. Felat, sivillerin kurtarılması için sabırlı hareket edeceklerinin altını çizdi.

Tabka tamamen özgürleştirilmedi

Basına yansıyan Tabka’nın özgürleştirildiğine yönelik haberlerin doğru olmadığını dile getiren Felat, “Yüzde 95’i kontrolümüz altında. Ancak kentin tamamen özgürleştirildiği haberleri doğru değil. Hala üç mahalle ve baraj duruyor. Dün geceden beri bu alanlarda çatışma var ve çeteler bu alanlarda sıkışmış durumda” diye konuştu. Felat son olarak, “Çeteler sivilleri rehin almış. Bu yüzden de Tebqa’nın özgürleştirildiği müjdesini hala veremedik. Ancak güçlerimiz kenti ve barajı çetelerden temizlemekte kararlı. Yakın zamanda halkımıza güzel müjdeyi vereceğiz” dedi.

Sırada Rakka var

Suriye’nin orta kuzeyinde Fırat Nehri kıyısında yer alan Tabka, Rakka’ya 40 kilometre, Halep’e 100-115 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Tabka üzerinden, Rakka, Dêra Zor ve Irak’a geçiş rahatlığı bulunuyor. DAİŞ, bu kenti Medine ile kıyaslıyordu. Tabka’da sağlanacak başarıyla Halep’e uzanan koridor DAİŞ için kapanmış olacak. DAİŞ’e lojistik ve askeri destek hatlarının da kopması sağlanacak. QSD savaşçılarının sonraki hedefi ise DAİŞ’in başkent ilan ettiği Rakka olacak.

‘DAİŞ’in ilmiğini iyice sıkıyoruz’

ABD Başkanı Donald Trump’ın DAİŞ’le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, dün QSD’nin Tabka hamlesine ilişkin mesaj yayınladı. McGurk, kentte büyük ilerleme kaydedildiğini belirterek, “Rakka’da DAİŞ’in boynuna geçirdiğimiz ilmiği iyice sıkıyoruz” dedi.

TABKA m

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR