‘DAİŞ Libya’da Çöl Ordusu kurdu’

  0
  352

  Libya’nın Trablus kentinde basın toplantısı düzenleyen Libya Başsavcılığı, DAİŞ’in geçen yıl Sirte’yi kaybetmesinin ardından en az üç tugaydan oluşan bir “Çöl Ordusu” kurduğunu açıkladı

  Sirte’yi 2015’te ele geçiren DAİŞ’lilerin yüzlercesinin geçen yıl 7 ay süren savaş öncesi ve sırasında kentten ayrılarak çöllerdeki kamplarda kaldığı belirtildi.
  Başsavcılık soruşturma şefi Sadiq al-Sour’un yaptığı açıklamada, bu unsurların son haftalarda tekrar harekete geçerek Sirte’nin güneyi ve doğusunda yol kestikleri, yerel güvenlik güçlerine iki ölümcül saldırı gerçekleştirdiği vurgulandı.
  ABD de son iki haftada bu kamplara iki ayrı hava saldırısı düzenledi. Saldırıların ardından kamplara yapılan baskınlarda ele geçirilen delillerin ve yakalanan militanların anlattıklarından ulaştıkları sonucu paylaşan al-Sour, DAİŞ’in Libya’da en az üç tugaydan oluşan bir “Çöl Ordusu” kurduğu ve bu ordunun başında Abu Barakat adıyla bilinen Al-Mahdi Salem Dangou’nun bulunduğunu duyurdu. Sour, örgütün komşu ülkeler Sudan, Mısır, Tunus ve Cezayir’den adam getirmek için yollar bulduğunu da aktardı.
  Öte yandan ABD, Sirte kentinin 160 kilometre güneydoğusunda DAİŞ’e yönelik hava saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here