‘DAİŞ ve PKK’den tutuklu bulunanlar aynı yerde açık görüşe zorlanıyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde PKK ve DAİŞ’ten tutuklu bulunanlar aynı gün ve aynı yerde açık görüşe çıkarılmaya zorlanıyor. Tutuklularla görüşen Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek, bu uygulamanın provokasyonlara zemin hazırlığı olduğunu söyledi.

Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilan edilmesi ardından cezaevlerinde tutuklulara yönelik baskı ve saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. 12 Eylül uygulaması olan “Karıştır, barıştır” uygulamasının yürürlüğe konulduğu Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde PKK, FETÖ ve DAİŞ üyesi tutukluların odası aynı koridorlarda tutulurken, PKK’li ve DAİŞ’li tutukluların aynı görüş odasında açık görüş yapmaya zorlanarak gerilim politikası yaratılmaya çalışıldığı belirtiliyor. Cezaevindeki tutuklularla görüşen Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek, tutuklulara dönük hak ihlallerinin artarak devam ettiğini söyledi.

‘PROVAKASYONA ZEMİN HAZIRLANIYOR’

PKK’li tutukluların DAİŞ’li tutuklularla aynı ortamda görüş yapılmasını protesto etmek için görüşe çıkmadığını aktaran Bek, “İyi ki de tutuklular görüşe çıkmıyor. Açık görüş sahasında DAİŞ ve PKK’li tutuklu ve yakınlarının görüş yapmasına zorlanması aslında bir provokasyona zemin hazırlamadır. Bunda da ısrar ediliyor. Tutuklu ve hükümlüler bu uygulamanın son bulması için taleplerini dile getirmelerine rağmen cezaevi idaresi bu konuda ısrar ediyor” dedi.
Görüş alanında masa ve camların olduğunu ve görüşme sırasında yaşanacak bir olumsuzlukta ciddi olayların yaşanacağını söyleyen Bek, cezaevi idaresinin bu uygulamadan bir an önce vazgeçmesini istedi. Cezaevi idaresinin ilginç bir hak ihlaline imza attığını belirten Bek, tutukluların spor yaptığı alana X-ray cihazı konulduğunu ve X-ray cihazından geçemeyen tutukluların spor alanına alınamadığını söyledi.

‘SPORA X- RAY CİHAZINDAN GEÇİRİLEREK ÇIKARILIYORLAR’

Bek, “Spor ayakkabıları ile X-ray cihazlarından geçen tutuklu ve hükümlülerin ayakkabıları öttüğü gerekçesiyle spor sahasına girişleri engelleniyor. Spor ayakkabılarının bağcıklarından geçen metaller X-ray cihazında seslere neden oluyor. Bu metallerin çıkarılması istenilmiş tutuklulardan. Cezaevi kendi kontrolleriyle bu eşyaları içeri alıyor. Koğuşlar, odalar ve diğer alanlarda bu ayakkabıların kullanılmasında cezaevi idaresi herhangi bir sakınca görmüyor. Tam da ayakkabıların amacına uygun olarak kullanılması gerektiği yerde engellenmesi mantık dışıdır. Tutuklu ve hükümlüleri sindirmek ve onurlarını kırmak için böyle bir uygulamaya imza attığı söylenebilir. Sırf bu yüzden tutuklu ve hükümlülerin spor alanını kullanamadığı aktarıldı” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR