DAİŞ’in Antep’teki dernekleri halen faal

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Son günlerde DAİŞ’e karşı mücadele yürütmekle övünen İçişleri Bakanlığı’na bağlı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın güncel verilerine göre, adı DAİŞ örgütlenmesiyle açığa çıkan ve katliam dosyalarına yansıyan derneklerin halen resmi olarak faaliyetlerini sürdürdüğü ortaya çıktı.

Türkiye’de son haftalarda “DAİŞ’le mücadele” adıyla bir dizi operasyon gerçekleşedursun, resmi kayıtlara “DAİŞ’in örgütlendiği dernekler” faaliyetlerini sürdürüyor. Operasyonları yürüten İçişleri Bakanlığı’na bağlı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın 13 Kasım tarihli güncel verilerine göre; birçok dava dosyasında “DAİŞ’lilerin örgütlendiği dernekler” olarak geçen derneklerin faaliyetlerini aktif bir şekilde sürdüğü ortaya çıktı.
KATLİAMLARIN ORTAK NOKTASI DERNEK HALEN FAAL 
Ankara Gar katliamı ve Antep’deki DAİŞ yapılanmasıyla ilgi olarak dosyalara giren bilgi ve belgelere göre, Antep’te 2013 yılında kurulan Genç Muhavvidler Derneği doğrudan DAİŞ’lilerin örgütlendiği bir dernek oldu. Türkiye’de DAİŞ tarafından gerçekleştirilen katliamların sanıklarının büyük bir bölümünün bu dernekle ilişkisi de ortaya çıktı. Dernek, Ankara 10 Ekim ve Suruç katliamlarının planlayıcısı olan Yunus Durmaz tarafından kuruldu. Yine HDP’nin Adana ve Mersin il binalarına dönük 7 Haziran’dan önce saldırı gerçekleştiren Savaş Yıldız’ın bir beyanında, saldırıyı Durmaz’ın talimatıyla gerçekleştirildiğini kaydetti. Bu bilgilere rağmen Selahattin Eyyubi Mahallesi’nde kurulan dernek halen aktif olarak faaliyet yürütüyor.
BAŞKANINA DAİŞ ÜYELİĞİ DAVASI AÇILAN DERNEK DE AKTİF 
Bu derneğin yanı sıra yine kimi DAİŞ’lilerin örgütlendiği dernekler arasında olan Ahsen Derneği ve Suriyeli Gençleri Geliştirme ve Eğitim Derneği de DAİŞ’le bağı olmasına rağmen halen faaliyet yürüten dernekler listesinde yer alıyor. Suriyeli Gençleri Geliştirme ve Eğitim Derneği’nin Başkanı Bahaa Alden Najeep aynı zamanda Antep’te çoğu çocuk 54 kişinin yaşamını yitirdiği düğün katliamından sonra gözaltına alınarak, hakkında “DAİŞ üyeliği” gerekçesiyle dava açıldı. Buna rağmen bu dernek de, “İnsani Yardım Derneği” çatısı alında faaliyetini sürdürüyor.
HAK İHLALLERİNİ ARAŞTIRANLAR KAPATILDI 
Darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) süreciyle birlikte çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) çoğunluğu hak ihlalleri alanında faaliyet yürütenler başta olmak üzere yüzlerce dernek kapatıldı. İnsan Hakları Ortak Platformu’nun sadece OHAL’in ilk 5 ayına ilişkin raporuna göre, bin 425 dernek kapatıldı. Bu kadar derneğin OHAL gerekçesiyle kapatılmasına rağmen DAİŞ’le bağı aleni olan bu derneklerin kapatılmamış olması da başka bir tartışmayı beraberinde getirdi.
KÜLTÜR DERNEĞİ KAPATILDI DAİŞ’İNKİNE DOKUNULMADI
Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın güncel verilerine göre, Türkiye’de aktif dernek sayısı 111 bin 582. DAİŞ’in dernekler aracılığıyla açık bir örgütlenme alanı oluşturduğu Antep ise Türkiye’de en fazla derneklerin olduğu ilk on kent sıralamasında 8’inci sırada. Suriye savaşının başladığı 2011 yılında kentteki dernek sayısı bin 140 iken bu sayı 2017’de bin 891’e çıktı. Kentte OHAL’in ilk 5 ayında toplamda aralarında öğrencilerin dayanışmak amacıyla kurduğu Medya Kültür Derneği gibi kültürel derneklerin de olduğu 40 dernek kapatılmasına rağmen söz konusu DAİŞ derneklerine dokunulmadı.
DAİŞ derneklerine dönük bu tutuma rağmen son iki haftadır Türkiye’de DAİŞ’e dönük gerçekleştirildiği ileri sürülen operasyonlarda yüzlerce kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Ancak mücadele edildiği belirtilen DAİŞ’in derneklerin resmi olarak halen faaliyet yürütüyor olması, “Kime karşı mücadele ediliyor” tartışmasını da beraberinde getirdi.
MA / Hayri Demir 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR