DAİŞ’in tartışmalı bölgelerdeki saldırıları arttı

0
115

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye toprakları ile Rojava’ya yönelik 9 Ekim’de başlattığı işgal saldırılarından sonra DAİŞ çeteleri, yeniden harekete geçti.

DAİŞ çeteleri Irak’ın Anbar, Musul,  Selahaddin, Telafer kentleri ile Başûrê Kurdistan’ın Germiyan,  Dakuk, Xaneqin, Diyala bölgeleri ve Irak ile Başur arasında tartışmalı bölgeler olarak kabul edilen Kerkük, Xurmatu, Celawla’da onlarca saldırı gerçekleştirdi. Saldırılarda onlarca peşmerge, asayiş üyesi ile Irak polisi ve sivil yaşamını yitirdi.

DAİŞ, referandumdan sonra 16 Ekim’de Irak devletinin tartışmalı bölgelere askeri müdahalede bulunmasını da fırsat bilerek, tartışmalı bölgeler ile Germiyan’da Kelar-Kifri arasında kalan Palkane köyü ve dağlık bölgesi, Hemrin dağı ve gölü, Xaneqin, Diyala çevresindeki dağlık alanlara yerleşti. Bu bölgelere yerleşen DAİŞ, Türk devletinin Rojava’ya yönelik her saldırı girişiminden sonra kendisini toparlayarak saldırılar başlattı.

KÖYLER BOŞALTILDI

DAİŞ çetelerinin geçen süre içinde başlattığı saldırılardan ötürü Kerkük’ün Daqoq ilçesine bağlı 8  Kakai köyü ile Heftağar bölgesinde 4 köy boşaltılırken, Germiyan bölesinde de üç Kürt köyü boşaltıldı. Şu ana kadar 6 Ekim 2017 tarihinden sonra çetelerin gerçekleştirdiği saldırılardan ötürü bölgede büyük çoğunluğu Kürt olan 100’ün üzerinde köy boşaldı.

BÖLGEDE 3 ÇETE GRUBU VAR

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Germiyan’ın Kifri, Kelar ilçeleri ile Xürmatü, Xaneqin’de saldırılar gerçekleştiren bölgeye yerleşmiş Xalıd Bin Welid Sediq ve Osman Bin Efan adındaki çete emirlerine ait üç grubun olduğu belirtiliyor.

Bu çetelerin, ellerindeki ağır silahlarla termal kameraları da etkili bir şekilde kullanarak saldırılar gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

Bu gruplar, geçen hafta Germiyan’ın Kifri ilçesine bağlı Gulleco kasabasında önce asayiş güçlerine, ardından Xaneqin’de üçüncü peşmerge tugayına saldırdı. Saldırılarda 3’ü peşmerge, 2’si asayiş üyesi 5 kişi yaşamını yitirdi, 3 peşmerge ile çok sayıda asayiş üyesi de yaralandı. Aynı çeteler Celavla’da Irak polisi ve ordu güçlerine de saldırılar gerçekleştirdi.

POLİS NOKTALARINA SALDIRI

Bölgede yeniden aktifleşen DAİŞ çeteleri, dün gece de Kerkük’ün Dubiz ilçesindeki polis noktalarına saldırı düzenledi.

Dubiz polis kaynaklarından edindiği bilgiye göre, akşam 20.30 sularında DAİŞ tarafından Dubiz’deki bir polis noktasına saldırıldı.

Kerkük-Dubiz karayoluna yakın bir noktada olan polis noktasına yönelik saldırıda, 2 polisin yaralandığı ve hastaneye kaldırılıp tedavi altına alındığı öğrenildi.

Saldırıdan sonra Irak polis güçleri ile DAİŞ çeteleri arasında kısa süreli bir çatışmanın yaşandığı belirtilirken, Irak ordusuna ait savaş uçaklarının bölgedeki DAİŞ’lilere hava saldırısı başlattığı ifade edildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here