DAİŞ’liler Türkiye’ye kaçıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suudi Arabistan, Katar, Türkiye ittifakının Suriye’de uzun süre ittifak halinde çalıştığı DAİŞ’liler, Rakka’dan sonra Dêra Zor’da da ağır darbe alınca daha önce ciddi destek aldığı Türkiye’ye geri dönüyorlar

Dêra Zor’un doğu yakasında ilerleyen Kuzey Suriye Federasyonu güçlerinin ilerleyişi devam ederken, DAİŞ’liler sıkıştıkları anda soluğu Türkiye’de alıyor. Arap basını ise İran güçleri Ebu Kemal’e top saldırılarına ve Rakka’ya sivil dönüşlere yer verdi.

Cîzir Hamlesi’nde yeni yerler kurtarılırken, DAİŞ’in elinden kurtarılan siviller özgür alanlara taşınıyor. Mayın ve DAİŞ saldırılarına rağmen siviller canlarını tehlikeye atarak özgür alanlara geçmeye çalışıyor. Her gün yüzlerce yurttaş özgürleştirilmiş alanlara göçüyor.

QSD savaşçıları tarafından kurtarılan ve Dêra Zor’a bağlı El-Eşara köyünden olan göçmenlerden Cuma El-Hisen, özgürlük savaşçılarına teşekkür etti. Cuma El-Hisen “QSD savaşçıları hakkında çok şey duyardık, fakat insanlığa bağlılıklarını ve saygılarını biliyorduk” dedi. El-Hisen DAİŞ’in sivillerin bölgeden çıkmalarını yasakladığını ve kendilerini QSD savaşçıların darbeleri için kalkan olarak kullandığını söyledi. El-Hisen konuşmasının devamında örgüt şeflerinin çoğunun Türkiye’ye kaçtığını kaydederek, “Birçok çete başı Türkçe konuşuyor ve herkes biliyor ki DAİŞ ile Türkiye devleti aynıdır” dedi.
Rakka’ya dönüşler

Bu arada Rakka’ya dönüşler Arap basınında yer aldı. El Heyat gazetesi “QSD Dêra Zor’un bazı köylerini aldı” başlıklı haberinde Suriye İnsan Hakları Merkezi’ne göre, QSD savaşçıları ve DAİŞ çeteleri arasında çatışmalar hala sürdüğü belirtildi.

El Şeriq El Ewset gazetesinde Rakka’ya dönüş yer aldı. Haberde “Rakkalı siviller dönmeye başladı, Suriye rejimi Dêra Zorlu sivilleri tehdit ediyor” başlıklı haberde işlendi. Haberde mayınların temizlenmesinin ardından yüzlerce Rakkalının geri dönmeye başladığı belirtildi.
El Qudis El Erebi gazetesinde Suriye’deki durumu “Suriye: Irak güçleri İran hazırlığı ve Rusya bombardımanının ardından kentin doğusundaki Ebu Kemal’e girdi” başlıklı haberle ele aldı. Haberde “Rusya savaş uçakları Ebu Kemal’i bombaladı. İran güçleri Ebu Kemal’e top saldırıları düzenledi. Bombardımanlarda ölen ve yaralananlar oldu, kentte büyük çapta yıkım meydana geldi” bilgileri yer aldı.

Alva Osi/ Azad Sefo/ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR