DAİŞ’lilerin ailelerine 3 kuruşluk dava

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Ankara katliamını gerçekleştiren canlı bombaların ailelerine 3 kuruş tutarında manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, katliamı gerçekleştiren DAİŞ üyesi canlı bombaların ailelerine 3 kuruş tutarında manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Konuya ilişkin bilgi veren 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun, “Bu davayı açmaktaki amacımız canlı bombaların ailelerinin varsa sorumluluğunu ortaya çıkarmak ve ailelerin çocuklarıyla ilgili emniyet birimlerine başvuru yapıp yapmadıklarını sorarak kamu sorumluluğunu ortaya çıkartmak” diye konuştu.

Canlı bombaların ailelerinden bağımsız düşünülemeyeceğini savunan Coşgun, şunları söyledi: “IŞİD yargılamalarında gördük ki ailelerin çoğu IŞİD’in hayat tarzında yaşıyor. Bu yüzden canlı bombaların ailelerinin ifadeleri çok önemli. Ankara katliamı gerçekleştiren Yunus Emre Alagöz kritik bir öneme sahip. Ağabeyi Abdurrahman Alagöz, Suruç katliamını gerçekleştirdi. Bu durum bile tabloyu ortaya koyuyor. Suruç katliamı yaşandıktan sonra Alagöz ailesi araştırılsaydı belki de Ankara katliamı hiç yaşanmayacaktı.”

Coşgun, “Amacımız para değil elbette, bu yüzden 3 kuruş tutarında bir dava açıyoruz. Bu işte kimin sorumluluğu varsa biz onlara da dava açmaya devam edeceğiz” dedi.

‘ANA MAHKEMEYE DELİL OLARAK SUNACAĞIZ’

Manevi tazminat davası açmaktaki amaçlarının bir diğer yönünü de aktaran Coşgun, “Bizim buradaki hedefimiz şu; ailelerin bir kısmının emniyete ve adli birimlere bir takım ihbarları olmuştu. ‘Bizim çocuğumuz canlı bomba olabilir’, ‘Bizim çocuğumuz IŞİD’e katılabilir’ diye. Bu ihbarlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyoruz; ancak biz bu ifadeleri yazılı ifade haline getirip mahkemeye delil olarak sunabilirsek devletin doğrudan sorumluluğunu göstermiş olacağız” diye konuştu.

Coşgun, manevi tazminat davasının açılması halinde Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüleceğini belirtti. Coşgun, “Aileler ‘biz çocuklarımızın canlı bomba olabileceğini emniyete bildirmiştik’ şeklinde ifade verirlerse biz bu ifadeleri delil olarak ana dava dosyasına eklenmesini talep edeceğiz ve devlet bize cevap vermek zorunda kalacak” şeklinde konuştu.

Katliamda eşi Uygar Coşkun’u kaybeden Coşgun, ilk etapta kendisinin dava açacağını söyledi ve “Tüm ailelere bu dosyaya katmaya çalışacağız. Ailelere dava açma çağrısı yapıyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR