‘Damada uygulanan yasa diğer tutsaklara da uygulanmalı’

Post date:

Author:

Category:

 Her hafta düzenledikleri “F Oturumu”nun 267’incisinde konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı epilepsi hastası diye bırakıldı. Ayrım gözetmeksizin yasayı çifte standart bir şekilde uygulamadan, cezaevinde olan hasta mahpusları serbest bırakın” çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Galatasaray Meydanı’nda hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F Oturumu”nun 267’incisini gerçekleştirdi. Eylemde, “Tecrit öldürür F Tipi Hapishaneler kapatılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartları ile hasta tutukluların fotoğrafları taşındı. Oturma eyleminde sık sık “OHAL işkencesine son”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Bülent Özdemir serbest bırakılsın” ve “İnsan haklarıyla insandır” sloganları atıldı. Bu hafta Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevinde bulunan hasta tutuklu Bülent Özdemir’in durumuna dikkat çekildi.

‘AYRIM GÖZETMEKSİZİN TÜN MAHPUSLARIN BIRAKIN’

Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, bugün Küçükçekmece’de polis kurşunu ile vurulan Sıla Abalay’a değinerek, “Bu ülkenin toprağının gencecik insanların kanları ile sulandığını biliyoruz. Bundan vazgeçin” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’yı, önceki gün sağlık sorunlarını gerekçe göstererek tahliye edilmesine değinen Efe, “Topbaş damadı epilepsi hastası diye bırakıldı. Ayrım gözetmeksizin yasayı çifte standart bir şekilde uygulamadan, cezaevinde olan hasta mahpusları serbest bırakın. Bunu bir lütuf olarak söylemiyoruz. Bunu yapmak zorundasınız” diye konuştu.

‘ZORLA SAĞLAM RAPORU VERİLMEYE ÇALIŞILMIŞ’

Dün kardeşi Bülent Özdemir ile telefon ile görüştüğünü belirten ağabeyi Cemal Özdemir de, “Kardeşim 28 Nisan Cuma günü hastaneye götürülerek endoskopi yapılmış. Fakat şuana kadar hiçbir tetkik ve tahlilin sonucu kendisine iletilmemiş, bir tedaviye başlanmamıştır. Ağrılarına, özellikle de bacak bölgesindeki ağrılara iyi geldiğini söylediği aspirin dahi kendisine verilmediğini söyledi” dedi. Özdemir ayrıca, “Hapishane idaresi kardeşimin sağlığına dair oluşan kamuoyu tepkisinden ürkmüş olacak ki bunu boşa çıkarmak için kardeşime baskı ile sağlam raporu aldırmaya çalışıyor. Bülent dün bir sağlık heyetine çıkarılmış. Orada bulunan nöroloji doktoru, hapishane idaresinin istemiyle kendisine sağlam olduğuna dair rapor yazıp imzalatmaya çalışmış. Kardeşim itiraz etmiş” diyerek kardeşinin durumunu doktora anlattığı ve doktorun kendisine hak verdiğini ancak bunları yazamayacağını söylediğini kaydetti.

‘CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI VAR’

Bu haftaki açıklamayı yapan İHD MYK üyesi ve İstanbul Hapishane Komisyonu Dönem Sözcüsü Mine Nazari ise, “Tekirdağ Hapishanesinde tutuklu bulunan ‘WernickeKorsakoff’ hastası Bülent Özdemir, üç ayda 21 kilo verdi. Kalbindeki ağrı sebebiyle kardiyologa sevk edildi ancak dört haftadır kan tahlili bile yaptıramadı, dilekçelerine yanıt verilmiyor” diye belirtti. Özdemir’in 2000 yılında 266 gün açlık grevinde kaldığını ifade eden Nazari, şu bilgileri paylaştı: “19 Aralık 2000’deki ‘Hayata Dönüş Operasyon’unda yaralanmış, öldü sanılarak morga kaldırılmıştır. O dönem Cumhurbaşkanlığı affı ile tahliye edilen Özdemir, 23 Ocak 2016’da yine tutuklandı.” Özdemir’in ciddi sağlık sorunu yaşadığını vurgulayan Nazari, ağabey Özdemir’in “En son verdiği dilekçenin akıbetini sorduğunda kendisine ‘Senin dilekçeni unuttuk’ dendiğini aktardı” sözlerini hatırlattı.

Başlamadan yarım kalan tedavisinin yapılması gereken Özdemir’in tekrar hastaneye sevki için ailesi ve avukatının hala çaba sarf ettiğini belirten Nazari, 23 Mayıs’ta Özdemir’in ikinci duruşması yapılacağını ifade etti. Nazari son olarak Özdemir’in tedavisinin yapılmasını ve serbest bırakılmasını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR