DAM’dan Kandıra Cezaevine ziyaret

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP’li vekiller ile görüşme talebi reddedilen Dersim Araştırma Merkezi Yönetimi yaptıkları açıklamada “Milletvekili ve Belediye Eş Başkanlarımız görevleri başına dönerek yeniden Türkiye’de barışın ve kardeşliğin konuşulduğunu görebiliriz” dedi. 

İzmit Kandıra F Tipi Cezaevi’ne giden Dersim Araştırma Merkezi Yönetimi tutuklu bulunan HDP’li eş başkanlar ve milletvekilleriyle görüşme talebi rededildi. Ardından Kandıra Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Sanatçı Ferhat Tunç yaptı.

BAĞLAMA DAHİ KABUL EDİLMEDİ

Cezaevlerinde olan birçok milletvekili ve eş başkanlarının rehin durumda olduklarına dikkat çeken Tunç, “Bugün onlara yakın olmak istedik” dedi. “Milletvekili ve belediye eş başkanlarımıza kitap ve yazdığımız mektupları bıraktık” diyen Tunç, “Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul’un bir bağlama talebi vardı, bağlamayı aldık ama maalesef ki kabul etmediler” dedi.

“TÜRKİYE’DE DİKTATÖRLÜK REJİMİ SÜRÜYOR”

Tunç, Türkiye’de son dönemlerde yaşananlara dikkat çekerek şunları söyledi:

“Süreç kabul edilebilir veya bir şekilde anlaşılabilir bir süreç olmadığı ortada. Son derece ağır, son derece hukuk dışı bir süreç olduğu kesin. Milletvekili arkadaşlarımızın siyasetçi kimliklerinden dolayı bugün mecliste siyaset yapmaları gerekiyorken cezaevinde tutulmalarını herhangi bir akılla açıklamak mümkün değil. Türkiye’de gerçek anlamda bir diktatörlük rejimi hüküm sürüyor. Dolayısıyla diktatörlüğün olduğu bir yerde yargının bağımsız olmasını beklemek mümkün değil. Yargının bağımsız olmadığı yerde hukukun üstünlüğünden bahsedilmez. Ne yazık ki arkadaşlarımız hukuk dışı yöntemlerle cezaevlerinde tutuluyor. Milletvekili ve Belediye Eş Başkanlarımız görevleri başına dönerek yeniden Türkiye’de barışın ve kardeşliğin konuşulduğunu görebiliriz.”

Semra Acar/ İstanbul

 

 

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR