Darbe suç, katliam serbest!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şirnex’te (Şırnak) 14 Mart 2016’da ilan edilen ve 246 gün sonra kaldırılan sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan katliam ve yıkımda sorumluluğu bulunan tüm askeri, mülki ve idari yetkililer ile ilgili yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi. HDP’li Milletvekili Aycan İrmez’in yasağın 135’inci gününde yıkımda sorumluluğu bulunan tüm askeri, mülki ve idari yetkililer ile Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Abdullah Baysar, Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan gibi yetkililer hakkında Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı “kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” karar vererek, başvuruyu işleme koymadı.

Cemaat’ten tutuklular

Vekil İrmez’in isimlerini vererek şikayetçi olduğu Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan ve Şırnak 23.Jandarma Sınır Tümen Komutanı Abdullah Baysar, darbe girişiminin ardından Gülen Cemaati’ne üye olmak suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı. AKP Milletvekili Metin Külünk, 16 Şubat’ta Şirnex AKP il Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda, “15 Temmuz’un arkasındaki, Şırnak’ı yakıp yıkmak için, Şırnaklıları katletmek için, tugaydan tankları çıkaran o içerde tutuklu iki general var ya, Şırnaklıları katletmek, yakıp yıkmak için” diyerek, iki generalin tutuklanmasını Şirnex’te yaşanılanlara bağlamıştı.

Ergenekon taktiği

AKP hükümeti, Ergenekon davasında izlediği tutumun bir benzerini darbe girişimi davalarında da tekrar ediyor. Kürdistan’da 90’lı yıllarda işlenen cinayetlerde yer alan birçok asker ve devlet yetkilisi, bu suçlardan değil darbe girişimi iddiasıyla yargılanmıştı. Hükümetin işlenen suçların kendisine uzanacağı endişesiyle darbecileri bu suçlardan yargılamak istemediği belirtiliyor.

ŞIRNEX

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR