Davos zirvesi başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

47’ncisi düzenlenen Davos Zirvesi, 3 bin siyasetçi ve iş insanının katılımıyla başladı. Çin ilk kez Davos’ta boy gösterirken; KDP Genel Başkanı Mesud Barzanî de zirveye katılıyor

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos Zirvesi, 100’den fazla ülkeden yaklaşık 3 bin siyasetçi ve iş dünyasının liderlerinin katılımıyla dün başladı. 17-20 Ocak tarihleri arasında 47’ncisi düzenlenen zirvede 400 üzerinde oturum gerçekleştirilerek çok sayıda konu tartışılacak.

Daha çok “küresel iş birliğini güçlendirmek, kapitalizmi reforme etmek, ekonomik büyümeyi canlandırmak ve 4’üncü Endüstri Devrimi’ne hazırlanmak” konularının ele alınacağı zirvede “terör” ve “mülteci krizi” başlıkları da tartışılacak.

Çin’den katılım

ABD’nin Başkan Yardımcısı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets gibi isimlerin katılacağı foruma, 30’un üzerinde devlet başkanı ve başbakan katılacak. Dünyada gittikçe büyüyen Çin ekonomisinin etkisi, kendisini Davos Zirvesi’nde de gösterdi. İlk defa bu yıl Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, zirveye katılıyor. Her yıl başbakanlık düzeyinde katılımın olduğu Türkiye’den ise bu yıl Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katılıyor.

Barzanî de katılıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de katılacağı zirveye sivil toplum örgütleri temsilcileri, kanaat önderleri ve dini temsilciler de bir araya gelerek ikili görüşmelerde bulunacak. Güney Kürdistan’dan KDP Genel Başkanı Mesûd Barzanî’nin katılacağı zirvede; Barzanî ile ABD başkan yardımcısı Joe Biden’in görüşeceği aktarıldı.

DAVOS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR