Dayanışma Nöbeti’ne polis saldırısı protesto edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açık grevine destek vermek amacıyla Kadıköy’de başlatılan ‘Dayanışma Nöbeti’ne yapılan polis saldırısı Barış Bloku tarafından protesto edildi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesi’nde başlattıkları ve 74’üncü giren açlık grevine destek vermek amacıyla Kadıköy’de bulunan Kalkedon Meydanı’ndaki “Dayanışma Nöbeti”ne polis saldırısı Barış Blok’u tarafından protesto edildi. Kalkedon Meydanı’nda yapılan eyleme çok sayıda kişi katıldı. Eylemde açıklama yapan Barış Bloku Eşsözcüsü Zelal Ekinci, yaşam için direnenlerin yanında olduklarını söyledi.

’15 bin kamu emekçisi açlığa mahkum edildi’

KHK’ler ile 150 bine yaklaşan kamu emekçisinin aileleriyle birlikte açlığa mahkum edildiğini belirten Ekinci, “Hak aramak için bedenlerini tüketmekten başka hiçbir yol bırakılmayan insanların ülkesinde yaşamak vicdanlara dokunmalıdır” dedi. Gülmen ve Özakça’nın sürdürdüğü eylemin ölüme değil, yaşama dönük olduğunu dile getiren Ekinci, “Ne yazık ki bedenin aşağılandığı, bedenin yokmuş gibi davranıldığı bir kültür içindeyiz. Ölüm ve hayat karşısındaki bu iki yüzlülüğe karşı sadece ‘Nuriye ve Semih yaşasın’ diyerek yaşamı savunan insanlara saldırmak, gözaltına almak, adaletsizliklerin görünür olmasından korkunun eseridir. Bu tavrı ölümden yana tavır almak, ölmelerini istemek olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz” diye konuştu. Ekinci, “Nuriye ve Semih’in bedenleri günbegün erise de yüzleri yaşama dönük, talepleri insanca yaşama dairdir” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR