DBP: Eş Genel Başkanımız Arslan derhal serbest bırakılmalı

0
114

DBP’ye yönelik baskılara ilişkin Diyarbakır’da düzenlenen toplantıda konuşan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Berat Birtek, “Eş başkanlarımız, seçilmişlerimiz ve hukuksuzca gözaltına alınmış olan tüm insanlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır’daki Genel Merkez Danışma Bürosu’nda düzenlediği basın toplantısıyla, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’ın gözaltına alınması ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın “tutukluluk halinin devam edilmesi”ne tepki gösterdi. DBP yöneticilerinin katıldığı toplantıda açıklamayı Eş Genel Başkan Yardımcısı Berat Birtek yaptı.

‘ÇALIŞMALARIZ DEVAM EDECEK’

Birtek, devletinin saldırıları ve sindirme çabalarına rağmen halkın DBP’ye büyük bir ilgisi olduğunu ve bu durumun AKP’yi daha da saldırgan bir tutum içerisine soktuğunu vurguladı. Birtek, “Hukuk mefhumu neredeyse tamamen ortadan kaldırılarak AKP hukuku adı altında halklara hukuksuzluk dayatılır duruma getirilmiştir. Birçok il, ilçe, belde ve köylerimizde yöneticilerimizin de aralarında bulunduğu yüzlerce insanımız gözaltına alınıp, psikolojik ve fiziki işkenceye maruz kalmıştır. Binlerce arkadaşımız hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde rehin tutulmaktadır. Askeri darbeleri gölgede bırakan bir süreci hep beraber yaşıyoruz. Parti olarak tüm bu hukuksuzluk kanunsuzluk ve faşist uygulamalara rağmen çalışmalarımız, halkımız ile bütünleşmemiz hiç bir aksaklığa uğramadan devam edecektir” dedi.

‘EŞ GENEL BAŞKANIMIZ HUKUKSUZCA GÖZALTINA ALINDI’

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’ın ikamet adresi bilinmesine rağmen 12 Ağustos sabahı akıl, vicdan, ahlak ve hukuk ile izah edilemeyecek bir şekilde Adana’da gözaltına alındığını dile getiren Birtek, geçen dönem Parti Meclis (PM) üyesi olan Harika Peker ve eski MYK üyesi Mehmet Mehdi Tunç’un da ikametlerinde gözaltına alınıp Siirt Emniyet Müdürlüğü’nde hiçbir gerekçe gösterilmeden hukuksuz bir şekilde rehin tutulduğunu ifade etti. Birtek, “Avukatlar aracılığıyla yapılan görüşmelerde savcıların eş başkanımız ve üyelerimizin mahkemeye çıkarılmasına dönük bir oyalama çabasında olduğu anlaşılmıştır. Parti olarak eş genel başkanımızın hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmasını ve gözaltı süresinin uzatılmasını asla kabul etmeyeceğimizi, bu nedenle bu hukuksuzluğa derhal son verilmesini istiyoruz. AKP devletinin direnen halklara dönük mesajı nettir; ‘Sesinizi çıkarmayacaksınız, kültürünüze, kimliğinize, dilinize ve renklerinize sahip çıkmayacaksınız’ şeklinde vurgulanan mesajın tarafımızca asla kabul edilmeyeceği ve direnişin büyütüleceği bilinmelidir” diye konuştu.

‘EŞ GENEL BAŞKANIMIZ DERHAL SERBEST BIRAKILMALI’

Ülkede OHAL ile birlikte hukuksuzluğun derinleştiğinin altını çizen Birtek, uzun bir süredir cezaevinde bulunan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın 15 Ağustos’ta görülen duruşmasında, mahkeme heyetinin dosyayı inceleme gereği bile duymadan ertelemesinin siyasi soykırımın devam edeceğini gösterdiğine dikkat çekti.

Birtek, “Son 3 mahkemeye geçici heyetin bakması AKP devletinin ciddiyetsiz yaklaşımlarını bir kez daha göstermiştir. Belediyelerimizin gaspı, siyasetçilerimizin ve seçilmişlerimizin çok büyük cezalarla yargılanmasının, yasal partilerin bu şekilde baskı altına alınmasının altında yatan gerçek AKP devletinin giderek acziyet yaşamasıdır. AKP’nin yürütmüş olduğu politikalar ülkeyi felakete doğru sürüklemektedir. Faşizan yaklaşımlar direnişimizi, kültürel soykırımlar, örgütlenmemizi, gözaltılar, zindanlar umudumuzu asla kıramayacaktır. Eş başkanlarımız, seçilmişlerimiz ve hukuksuzca gözaltına alınmış olan tüm insanlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here