DBP ve DTK  kararı destekledi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 

HDP’nin meclisteki yasama çalışmalarını durdurma kararına bir destek de DBP ve DTK’den geldi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile birlikte tutuklanan HDP’li milletvekillerine ilişkin DTK binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, KJA, HDP Milletvekilleri Erol Dora, İbrahim Ayhan, Adem Geveri, Çağlar Demirel, İmam Taşçıer, Mahmut Doğrul, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek’in yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

‘Yaşam projemiz HDP’dir’

Ardından burada açıklama yapan DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, AKP hükümetinin kendisini darbelere karşı mücadele eden parti olarak göstermeye çalıştığını ancak en sonunda yeni bir darbe gerçekleştirdiğini söyledi. HDP’ye karşı darbenin yeni bir aşama olduğunu ifade eden Yüksek, “Bunlarla Türkiye açık bir cezaevine dönüştürülmüştür. HDP ile Kürt sorununa çözüm aradık. Tek çatı altında yaşama projemiz HDP’dir. Halkımız bu projeyi destekledi” diye konuştu. DBP olarak HDP’nin bir bileşeni olduklarını ve HDP’nin yasama organlarına katılmama kararını desteklediklerini açıklayan Yüksek, “Yasama faaliyetlerini durdurmasını destekliyoruz. Meclisten çekilmeme, demokratik zeminden çekilmeme duruşunu da destekliyoruz. Çünkü biz hala siyasal bir çözüm arıyoruz. Bu çözümden kaçan AKP’dir. Dönüp halkımızla tartışacağız. Amed, Dersim, Serhat, Botan, İstanbul, Mersin Ankara ile bize destek veren bütün toplumsal kesimle bunu masaya yatıracağız. Stratejik bazı kararlar almamız gerektiğinin farkındayız. Böylesi tarihi bir kararlaşma sürecini halk ile beraber karar vereceğiz” dedi.

‘O gemi o limana ulaşacak’

Yüksek son olarak HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın bir sözünü hatırlatarak “O gemi o limana ulaşacak başka yolu yok. Biz bu gemiyi ulaştırmak için çalışacağız. Halkların umudunu o limana ulaştıracağız. Bunun sözünü veriyoruz” dedi.

AMED

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR