DBP’den operasyonlara tepki: Baskılar bize geri adım attıramaz

Post date:

Author:

Category:

Hükümetin DBP’li belediyelerine yönelik devam eden baskın, gözaltı, tutuklama ve kayyum atamalarına karşı bir açıklama yapan DBP, ‘AKP seçim yöntemleriyle kazanma şansını kendisinde görmediği için hukuksuz bir şekilde belediyelere el koymuştur. Bu saldırı ve baskılar bize geri adım attıramaz; olsa olsa direnişimiz büyür’ dedi

İçinde bulunduğumuz süreç Kürt Siyaseti’ne darbe olarak nitelendirilirken, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, hükümetin belediyelerine yönelik yapmış olduğu hukusuzluğa tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan DBP, “AKP rejimi Kürt halkına ve onun siyasi ve kurumsal yapısına yönelik geliştirdiği saldırıların yeni hedefi Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerimiz ile Siirt ve Dersim belediyelerimiz olmuştur” dedi. Sêrt (Siirt), Dersim, Mêrdîn (Mardin) ve Wan Belediyelerine yapılan operasyonu, belediye eşbaşkanlarının tutuklamasına ve kayyum atanmasına değinilen açıklamada, “Saldırı kapsamında Siirt Belediyesi Eşbaşkanımız Tuncer Bakırhan, Dersim Belediyesi eşbaşkanlarımız Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul’un da aralarında bulunduğu yine onlarca yöneticimiz rehin alınmıştır. Aynı zamanda Mardin, Van ve Siirt belediyelerimiz gasp edilmiş, belediye eşbaşkanlarımız Ahmet Türk, Bekir Kaya ve Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırılmış, yerine vali ve yardımları atanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

‘Belediyeler gasp edildi’

Kürt halkının direnişine vurgu yapılan açıklama, şöyle devam etti: “AKP ve hükümetinin irade kırmaya ve teslim almaya yönelik geliştirdiği bu hukuk ve yasalardan yoksun saldırıları 12 Eylül darbe dönemi uygulamalarını dahi aşmıştır. AKP hükümeti her fırsatta halk iradesi ve seçilmişliği ile övünürken halkımızın en zor şart ve koşullarda büyük emeklerle seçimlerde elde ettiği belediyelerimize yönelik gasp edilerek el konulması, halkımızın iradesine yönelik en büyük saygısızlıktır. Aslında AKP, aralarında Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerimizin de olduğu 4’ü fiili kayyum olmak üzere 37 belediyemiz de demokratik seçim yöntemleriyle kazanma şansını kendisinde görmediği için hukuksuz bir şekilde el koymuştur.

‘Baskılar bize geri adım attıramaz’

Bugün belki asker-polis zoruyla belediyelerimize el konulabilir fakat AKP hükümeti bu belediyeleri ancak işgal edebilmiştir. Hiçbir biçimde halkımızı yönetemez ve temsil edemez. Halkımız zaten yaşanan bu baskı ve işgal anlayışına karşı 10 yıllardan beri direniyor ve mücadele ediyor. Bugün de bu saldırı ve baskılar bize geri adım attıramaz. Olsa olsa daha çok mücadele ve direnme gerekçelerimizi arttırır ve büyütür. AKP ve Saray hükümetinin savaş politikaları her ne biçimde olursa olsun, halkımız bu işgal saldırılarına karşı eskiden nasıl teslim olmayıp direndiyse bugün de direnerek cevap olacaktır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR