DBP’li eşbaşkana ‘turuncu devrim’ önlemi: 4 yıl 9 ay hapis

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DBP Îdir İl Eşbaşkanı Ufuk Demir’e sosyal medya paylaşımları nedeniyle 4 yıl 9 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme gerekçede, ‘Sosyal medya kullanılarak hükümetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar, turuncu devrim olarak adlandırılan neticeler elde edilebilmiştir’ dedi

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Îdir (Iğdır) İl Eşbaşkanı Ufuk Demir’e 4 yıl 9 ay 15 gün hapis cezası verildi. Iğdır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Demir’in sosyal medya paylaşım sitesi facebook üzerinden yaptığı tüm paylaşımlar suç sayıldı.

Turuncu Devrim…

Mahkeme, Demir’in paylaşımlarında yoğun olarak örgüt ve üyelerini övücü ifadelerde bulunduğu ve birden fazla benzer paylaşım yaptığı iddiasında bulundu. Mahkeme gerekçeli kararının devamında “Sosyal medya kullanılarak dünyanın farklı yerlerindeki ülkelerde belli bir ideoloji çerçevesinde yapılan örgütlenmeler ile hükümetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar, turuncu devrim olarak adlandırılan neticeler elde edilebilmiştir” ifadelerine yer verdi.

YPG ve YPJ’nin DAİŞ’ten kurtardığı esirlerin görüntülerini de suç unsuru sayan mahkeme, Demir’in sosyal medya üzerinden paylaştığı müzikleri de ceza alma gerekçesi saydı. Kararın temyizi için Erzurum Bölge İstinaf Mahkemesi’ne başvuran Demir, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 17 Mart 2017 tarihinde gözaltına alınıp tutuklandıktan bir hafta sonra serbest bırakılmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR