Değişmeyen politika; Alevilerin yoğun yaşadığı mahalleye cami yapıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tekçi zihniyetin Aleviler üzerinde uyguladığı asimilasyoncu politikanın bir örneği Tarsus’ta yaşanıyor. Özellikle göç etmeyen Alevi köylerine uygulanan “her köye cami” projesinin bir benzeri, köylerinde yaşanan sel felaketi sonrası şehre yerleşmiş Aleviler üzerinde uygulanıyor. MHP’li Belediye Başkanının Alevi yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Tozkoparan Zahit Mahallesi içerisinde yaptırdığı Yeni Adliye Camii tepki topluyor.

Tarsus’un Kefeli Köyü’nde 1968 yılında yaşanan büyük sel afetinin ardından dönemin hükümeti tarafından, Tozkoparan Zahit mahallesine yerleştirilen Alevi yurttaşlar, kendilerine sorulmadan mahallelerine cami yapılmasına tepkili. Yeni Adliye Camisi Projesi uygulanmadan önce bölgede yaşayan yurttaşlar ile herhangi bir toplantı yapılmazken, muhtarlıklardan da herhangi bir görüş alınmadığı belirtildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkan Yardımcısı ve Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, “Devlet elinde bulundurduğu erki tekçi bir zihniyetle Aleviler ve Kürtler başta olmak üzere farklı etnik ve inançsal yapıları ve toplumsal kesimlerin asimilasyonunda kullanıyor “diyerek duruma tepki gösterdi. Erçe, şunları ifade etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı marifeti ile yetinmeyip, zorunlu din dersleri ile asimile etmeye çalıştıkları Alevileri şimdi de belediyeler aracılığıyla asimile ediyorlar. Bu bölgede köyüne cami yapılmasını engelleyen tek Türkmen Alevi köyü olan Kefeli halkının sel nedeni ile toplu olarak göç ettirildiği bir mahalleye cami yaptırılması manidardır. Toplumun temel ihtiyaçları doğrultusunda hizmet götürülmesi esas alınmalıdır. Hepimizin ortak bütçesi olan belediye bütçeleri harcanırken eşit yurttaşlık ilkesinden uzaklaşılmamalıdır.”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis üyesi Derya Özinç ise yerel yönetimlerin mahalle sakinlerinin görüşü ve onayı olmadan bir projeyi hayata geçirmenin sakıncalı sonuçlar doğurabileceği söyledi. Özinç, “Eğer bir halkın ihtiyacı varsa cami veya cemevi yapabilirsiniz. Bu inanç merkezlerinin yapılmasına kimse karşı çıkamaz. Bunu yaparken de siyasete çok dini bulaştırmadan ihtiyaç veya talep varsa yapmanız gerekir” dedi.

PİRHA- Diren Keser/MERSİN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR