Delebe: Barolar Birliği bölgedeki ihlallere sessiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TBB delegesi Urfa eski Baro Başkanı Hikmet Delebe, TBB’nin genel kurulda başta Tahir Elçi cinayeti olmak üzere bölgedeki hak ihlallerine sessiz kaldığını söyledi. Delebe, “Özellikle kötü muamele ve işkence konusundaki durumlarda TBB’nin daha çok hassasiyet göstermesi gerekmektedir” dedi.

Ankara’da 13 Mayıs’ta yapılan Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 34’üncü Genel Kurulu’na Urfa delegesi olarak katılan Urfa eski Baro Başkanı Hikmet Delebe ve 4 arkadaşı, TBB’nin genel kurulda bölgedeki hukuk dışılıklara yeterince ses çıkarmadığını anlattı. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetinin yanı sıra Urfa’da ve bölgede yaşanan hak ihlallerinde TBB’nin sessiz kaldığını dile getiren Delebe, OHAL ve çıkarılan KHK’ler ile bölgede baskı ve hak ihlallerin devam ettiğini ve yeni dönemde birliğin bölgede yaşanan hak ihlallerine daha duyarlı davranmasını gerektiğini söyledi.

‘TBB ELÇİ CİNEYETİNE SESSİZ KALDI’

Genel kurulda bir başkan ve 4 delege ile Urfa’yı temsil ettiklerini belirten Delebe, kurulda yaptığı konuşmada şu başlıkları öne çıkardığını söyledi: “Tahir Elçi cinayetine dikkatleri çekmeye çalıştım. Burada hem TBB hem de Türkiye’deki diğer barolara yönelik eleştirileri dile getirdim. Onlarca kameranın önünde ve neredeyse canlı yayında gerçekleşen bu cinayet üzerinden bu kadar süre geçmiş olmasına rağmen, bu güne dek şüpheli sıfatıyla hiç kimsenin ifadesi dahi alınabilmiş değil. Bu hukuk adına utanç verici bir durumdur. Bizler gerek Urfa Barosu olarak, gerek bölge baroları olarak Tahir Elçi cinayetinin aydınlanması için elimizden gelen çabayı sarf ettik. Defalarca soruşturma yürüten savcılar ve Diyarbakır Başsavcısı ile görüştük. Ve yine çeşitli etkinlik ve açıklamalarımız da oldu. Fakat biz bölge baroları olarak Tahir Elçi cinayetinde tıkandık. Yani sesimizi bir anlamda daha fazla duyuramadık. Daha fazla etkili rol oynayamadık. Bu bakımdan Türkiye Barolar Birliği’nin ve özellikle Türkiye’deki diğer baroların bu cinayete sessiz kalması ciddi anlamda eleştirilmesi gereken bir husustur. Bunu da özellikle vurguladım.”

‘HAK İHLALLERİ DEVAM EDİYOR’

OHAL ve KHK’lerin bölgede daha yakıcı bir şekilde uygulama alanı bulduğunu sözlerine ekleyen Delebe, avukat meslektaşlarının müvekkilleri ile görüşme konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını, ancak kameralı odalarda, gardiyanlar ya da polisler nezaretinde görüşebildiklerini söyledi. Batı illerine bakıldığı zaman bu uygulamanın çoktan sonlandığını gördüklerini ifade eden Delebe, “Diğer taraftan güvenlik güçlerinin meslektaşlarımıza karşı dışlayıcı ve kötü tutumu halen devam ediyor. Meslektaşlarımız müvekkilleri ile görüşme konusunda çeşitli engellemeler ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Yine avukatlar gözaltına alınanlar ile bir tutulmakta ve adeta önceden suçlu olarak ilan edilmektedirler. Güvenlik güçlerinin ve yargı mekanizmasının avukatlara bakış açısı maalesef bu noktadadır” dedi.

‘HAK İHLALLERİNE HASSASİYETLE YAKLAŞMALI’

Delebe, bölgede hukukun tamamen rafa kaldırıldığı ortamda, avukatların savunma örgütünün çatı kuruluşu olan TBB’nin bölgeye daha çok hassasiyet göstermesi ve sorunlara eğilmesi gerektiğini belirterek, “KHK’lar ile yönetilmeye başlandıktan sonra bölgemizde meydana gelen ciddi hukuksuzluklar maalesef batıda yeterince ses getirmedi. Meslektaşlarımız yine görevlerini icra ederlerken, birçok engelleme ile karşı karşıya kalmaktadır. Tahir Elçi cinayetine gösterilmeyen ilginin bu dönem bütün insan hakları ihlallerine net olarak gösterilmesi gerektiğinin anlaşılması gerekmektedir. Halen insanlar gözaltındayken kötü muamele ve işkence iddiaları şikayetleri var. Özellikle kötü muamele ve işkence konusundaki durumlarda da TBB’nin daha çok hassasiyet göstermesi gerekmektedir” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR