Demirtaş, Hacı Bektaş Postnişini Ulusoy’u ziyaret etti

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nı ziyaret etti. Demirtaş, burada vakıf yöneticileri ve Hacı Bektaş Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy’la görüştü.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Vakıf Başkanı Ercan Geçmez, Türkiye siyaseti ve Alevilerin sorunları üzerine bir görüşme yaptıklarını söyledi. Türkiye’nin geleceğine ilişkin kaygılarını birbirleriyle paylaştıklarını belirten Geçmez, görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti. Geçmez, Türkiye’nin gün geçtikçe daha antidemokratik bir ülke olduğu, 2015 seçimlerinden sonra da mevcut durumun devam etmesi halinde ülkenin hukuk devletinden uzaklaşacağı konusunda HDP, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Postnişin Ulusoy’un hemfikir olduklarını ifade etti.

‘PİRİMİZİ DİNLEMEYE GELDİK’
Görüşme öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Postnişin Veliyettin Ulusoy’un Hacı Bektaş inancına sahip, Alevilik-Kızılbaşlık inancına sahip ve ülkede ilerici, demokratik bir yönetim isteyen insanlar nezdinde önemli bir kişilik olduğunu söyledi. Hacı Bektaş’ın bu ülkenin geleceği için önemli işler yapmış bir dergah olduğunu dile getiren Demirtaş, “Pirimizden önümüzdeki siyasi gelişmelere ilişkin önerilerini dinlemek, hem de parti olarak ülkenin geleceğine dair çözüm önerilerimizi paylaşmak için buradayız” dedi.

‘ATEŞKES PKK İLE DEVLET ARASINDA, AKP İLE HDP ARASINDA DEĞİL’
Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Öcalan’ın silah bırakma çağrısının PKK ve KCK’yi bağlayacağını, buna saygı ve memnuniyet duyacaklarını belirten Demirtaş, “Ancak PKK ve devlet arasında olabilecek ateşkes, geri çekilme veya silahsızlanma mevzusu, HDP ve AKP arasında siyasi bir ateşkes anlamına gelmez. AKP yaptığı her yanlışın hesabını vermek zorundadır. HDP de tüm bu yanlışların hesabını sormak üzere muhalefet yapıyor” dedi. İç Güvenlik Paketi’nin büyük bir hata olduğunu kaydeden Demirtaş, paketin halka sokakta kan kusturacak, inanılmaz derecede antidemokratik bir yasa olduğunu vurguladı. Demirtaş, “Silahsızlanma veya çözüm sürecinde bazı ilerlemeler oldu diye AKP’ye toleranslı davranacak değiliz. AKP’nin halkımız üzerinde kurmaya çalıştığı zulüm, tek adam, diktatoryal sisteme karşı HDP, gelişmeler nasıl olursa olsun karşı durmaya devam edecek” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER