Demirtaş ve Yüksekdağ’ın posterlerine el konuldu

Post date:

Author:

Category:

HDP’nin Adana mitingi öncesi sahneyi basan polis, eş genel başkanlarının posterlerine “Yasak” diyerek el koydu, 2 kişiyi de gözaltına aldı. Van’da ise “Hayır” standı kayyum talimatıyla kaldırıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İl Yürütmesi tarafından Uğur Mumcu Meydanı’nda bugün saat 14.00’te yapılacak miting öncesi, alanda düzenleme yapan HDP’liler gözaltına alındı.

Miting alanında sahne düzenlemesi yapan ve “Bêjin Na” parçasını çaldıkları için HDP İl Yöneticisi Vedat Erim ve Abdurrahman Özgezer polis tarafından gözaltına alındı. Polis sahnede bulunan bilgisayar ile HDP’nin tutuklu eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın posterlerine “Yasak” diyerek el koydu.

Polisin keyfi uygulamasına tepki gösteren HDP’liler, tüm engellemelere rağmen Uğur Mumcu Meydanı’nda “Hayır”ı haykıracaklarını belirterek, tüm halkı mitinge davet etti.

HAYIR STANDI KALDIRILDI

Van’da ise, HDP’nin referandum çalışmaları kapsamında kent merkezde buluna Feqiyê Teyran Parkı’nda kurduğu “Hayır” standı akşam saatlerinde kayyum tarafından görevlendirilen zabıtalar tarafından kaldırıldı. Kayyumun atandığı Büyükşehir Belediyesi’nin talimatı üzerine standı kaldıran zabıtalar, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) izni haricinde bir de belediyeden izin alınması gerektiğini iddia etti.

Bugün ise sabah saatlerinde Beşyol’da bulunan HDP standına gelen belediye çalışanları, “Bu stant yasal değil kaldırın” diyerek açılmasına engel olmaya çalıştı. Kaldırılmak istenen “Hayır” standının engellendiği Beşyol’da kaldırıma çekilen “Evet” seçim TIR’ı ise dikkat çekti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR