Demirtaş: Yasama dokunulmazlığı, mutlak bir dokunulmazlıktır

Post date:

Author:

Category:

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Mersin’de katıldığı bir mitingde yaptığı konuşmada dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na ‘hakaret ettiği’ ettiği iddiasıyla, hakkında açılan dava kapsamında SEGBİS aracılığıyla hakim karşısına çıktı. Demirtaş, ‘Yasama dokunulmazlığı, mutlak bir dokunulmazlıktır. Hiçbir şekilde soruşturma konusu yapılması mümkün değildir’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 29 Şubat 2016’da katıldığı bir mitingde konuşmasında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na “hakaret ettiği” iddiasıyla, hakkında 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında hakim karşısına çıktı. Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmayı, HDP Milletvekili Behçet Yıldırım ve partililer de takip etti.

‘Kürsü dokunulmazlığı devam ediyor’

Avukatları, Demirtaş’ın dokunulmazlığının devam ettiğini mahkeme heyetine hatırlattı. Demirtaş’ın Mersin’de yaptığı konuşmanın aynısını 4 gün öncesinde, Meclis’te grup toplantısında, yaptığını belirten avukatlar, söz konusu konuşma nedeniyle kürsü dokunulmazlığının devam ettiğini vurgulayarak, müvekkilleri hakkında yargılandığı dava kapsamında beraat kararı verilmesini talep etti.

‘Konuşmalar karşılaştırılsın’

Demirtaş ise yaptığı savunmasında “Yasama dokunulmazlığı, mutlak bir dokunulmazlıktır. Hiçbir şekilde soruşturma konusu yapılması mümkün değildir. Bu nedenle grup konuşması arasında yapmış olduğum konuşma ile davaya konu edilen konuşma karşılaştırılarak, benzer içerikli olduğunun tespit edilmesi halinde hiçbir şekilde soruşturma yapılmaması söz konusu olacaktır. Bu talebimde ısrarcıyım. Bu durumun tespiti ancak konuşma metinlerinin karşılaştırılması sonucu alınacak bilirkişi raporu ya da mahkemenizce yapılacak karşılaştırma ile mümkün olacaktır” dedi.

Demirtaş’ın konuşmaları istendi

Ardından Meclis’e müzekkere yazılarak, Demirtaş’ın grup toplantısında yaptığı konuşmanın bir örneğinin gönderilmesini isteyen mahkeme heyeti, yine dava dosyasının Demirtaş hakkında “emniyet teşkilatını aşağılama” iddiasıyla Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ile birleştirilmesi için ilgili mahkeme heyetine müzekkere yazılmasına karar verdi.

Davanın bir sonraki duruşması ise 6 Mart 2017 tarihine ertelendi.

MERSİN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR