Demirtaş’a her şey yasak

Post date:

Author:

Category:

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Edirne Başsavcılığına gönderilen yazıya göre HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatına, avukatın da Demirtaş’a verdiği belge örneklerine ve aralarındaki konuşmalara ilişkin tuttukları kayıtlara da el konulabilecek.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklamakla yetinmeyen AKP hükümeti Demirtaş’ın bütün siyasi faaliyetlerine de yasak getirdi. Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nde idare tarafından iletişimine kısıtlama getirildi. Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen 14 Kasım 2016 tarihli yazıda, “şüphelinin avukatları ile görüşmesi sırasında, toplum ve ceza infaz kurumunun güvenliğinin tehlikeye düşürülmesi, terör örgütü veya diğer suç örgütlerinin yönlendirilmesi, bunlara emir ve talimat verilmesi veya yorumlarıyla gizli açık, ya da şifreli mesajlar iletilmesi ihtimalinin bulunduğu kanaatine varılmıştı” ibareleri yer aldı.

Belgelere el konulacak!

Savcılık tarafından gönderilen yazıya göre, Demirtaş’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmeler teknik cihazla, sesli veya görüntülü olarak kaydedilecek. Avukatla görüşme sırasında bir görevli bulunacak. Demirtaş’ın avukatına, avukatın da Demirtaş’a verdiği belge örneklerine, dosyalar ve aralarındaki konuşmalara ilişkin tuttukları kayıtlara da el konulacak. Görüşme devam ederken, belirtilen amaçla yapıldığı anlaşılırsa görüşme derhal sonlandırılacak. Durumla ilgili de tutanak tutulacak.

Notlara el konuldu

Savcılığın belgeyi gönderdiği tarihte Edirne F Tipi Cezaevi’nde de bir kurulun toplandığı bildirildi. Bu toplantının konusu ise Demirtaş’ın el yazısı ile yazdığı ve avukatına vermek istediği notlardı. 7 ve 10 parçalık toplam 17 sayfadan oluşan iki ayrı not incelendi. Mektup Okuma Komisyonu’nca yapılan incelemede, avukata verilen iletilerin savunmaya ilişkin evraklar olmadığına karar verildi ve Demirtaş’a iade edildi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR