Demirtaş’dan çağrı: Cumhuriyet Gazetesiyle dayanışma içinde olacağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetemize yapılan operasyona ilişkin “Bu, temel bir hedefe, diktatörleşme hedefine doğru adım adım giderken yapılan operasyonlardan biridir. Bu sabah Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon da böyledir. Cumhuriyet gazetesiyle dayanışma içinde olacağız. Tek bir muhalefet odağı kalmaması için AKP merkezi tarafından koordine edilen baskıların yeni bir aşamasıyla karşı karşıyayız” açıklamasında bulundu.

Demirtaş,“ Dokunulmazlıklarımız kaldırıldı. Amaç milletvekillerini cezaevine almak. Hedef olası bir seçimde HDP’yi çalışamaz hale getirip baraj altı bırakarak 400 milletvekiline ulaşmak. Bugün diktatörlüğün önündeki tek engel HDP’dir. HDP ortadan kalktığı anda herkesin üzerine, on yıllarca sürecek bir kabus çökecek.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyeti, Genel Başkan Sergei Stanishev başkanlığındaki Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) heyeti ile HDP Genel Merkezinde Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Sayın Demirtaş ve PES Genel Başkanı Sayın Sergei Stanishev ortak basın toplantısı düzenledi.

Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

‘KIŞANAK, ANLI VE AKT REHİN ALINDI’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanması diye bir şey yok. Buna tutuklama dersek sanki yargısal bir mekanizma işliyor gibi kabul ederiz. Ortada yargı falan yok. Bu bir kaçırılmadır, rehin almadır. Tutuklama yok. Arkadaşlarımız AKP iktidarı tarafında kaçırılmış ve Diyarbakır’da cezaevi denilen bir yerde rehin tutulmaktadırlar. Bu bir yargı süreci değildir. Adı da tutuklama değildir. Adı kaçırılmadır, rehin alınmadır. Arkadaşlarımız kaçırılmış ve rehin alınmıştır. Biz buna karşı etkili bir mücadele yürüteceğiz

CUMHURİYET GAZETESİ’NE OPERASYON

Bu, temel bir hedefe, diktatörleşme hedefine doğru adım adım giderken yapılan operasyonlardan biridir. Bu sabah Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon da böyledir. Cumhuriyet gazetesiyle dayanışma içinde olacağız. Tek bir muhalefet odağı kalmaması için AKP merkezi tarafından koordine edilen baskıların yeni bir aşamasıyla karşı karşıyayız.

‘AKP’NİN DARBECİLERDEN HİÇ BİR FARKI YOK’

Karşımızda devleti ele geçirmiş zorba bir anlayış var. 15 Temmuz’da darbeciler nasıl kanunu ayaklar altına aldıysa, aynı anlayışla hareket ediyorlar. AKP’nin darbecilerden hiçbir farkı yok. Halkımız, toplum bütün bu korkutmalara karşı cesur olmalıdır. Baskı dönemleri zaten çılgınlık dönemleridir. Dünyada benzerleri defalarca yaşandı, halen birçok ülkede de yaşanıyor. Bu tür diktatör heveslisi rejimler, karşılarında korkmuş ve sinmiş bir toplum yaratmadan başaramazlar. Bütün bu olanlara karşı herkesi bir arada durmaya, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Biz AKP’nin siyasi hedeflerini gerçekleştirmesine engel olacağız.

‘TÜRKİYE ERDOĞAN’DAN BÜYÜKTÜR’

Beyefendi der ya, “Dünya 5’ten büyüktür.” Doğru. Ama Türkiye’de de Erdoğan’dan büyüktür. Bunu unutmasın. AKP’nin zorba anlayışı tuzla buz olacak. Çünkü karşılarında boyun eğen, diz çöken bir muhalefet yok. Erdoğan’ın yapabileceği, copa dayanarak iktidarını bir süre daha sürdürmesidir. Gelecek bizim olacak. Aydınlığa, özgürlüğe, adalete, barışa, kardeşliğe inanan bizlerin olacaktır. Bu baskıları da el ele vererek atlatacağımıza inanıyorum.

‘6 MİLYON İNSANI TUTUKLASALARDA HDP’Yİ BİTİREMEZLER’

Dokunulmazlıklarımız kaldırıldı. Amaç milletvekillerini cezaevine almak. Hedef olası bir seçimde HDP’yi çalışamaz hale getirip baraj altı bırakarak 400 milletvekiline ulaşmak. Türkiye toplumunun bunu iyi görmesi lazım. Çok açık ve nettir. Bugün diktatörlüğün önündeki tek engel HDP’dir. HDP ortadan kalktığı anda herkesin üzerine, on yıllarca sürecek bir kabus çökecek. Bugün başaramıyorlar, çünkü biz varız. Önümüzdeki seçimde HDP %15, %20 oy alırsa bunların hayalleri kabusa dönüşür. Milletvekillerimize yönelik tutuklama hazırlığı yaptıkları bir gerçektir. Ancak herkes bilmelidir, dışarıda HDP’ye oy vermiş 6 milyon insan var. Hepsini bile tutuklasalar HDP’yi bitiremezler. Bundan emin olsunlar. Cezaevinde de dışarıda da olsak AKP’ye karşı muazzam başarı elde edecek bir güce sahibiz.

‘BAŞKANLIK ŞANTAJI YAPIYORLAR’

Zaten dikkat ederseniz başkanlık tartışmasında “Ülke bölünür “ diyerek bilinçaltı bir mesajla herkesi HDP’ye karşı başkanlık etrafında toplamayı amaçlıyorlar. Ülke kim tarafından nasıl bölünecekmiş? Başkanlık olursa ülke bölünmekten nasıl kurtulacakmış? Bunu anlatmıyorlar. Tehditle, şantajla, başkanlık adı altında tek adam rejimini getirme çalışacakları açıktır. Biz sözümüzü söyledik. Bu ülkede demokratik bir şekilde olacak bir sistem düşünmüyorlar. Başkanlık dedikleri tam da işte şu yaşadıklarımızdır. Başkanlık dedikleri tek adam sistemini anayasal güvenceye kavuşturduktan sonra “Bu ülkede bizim gibi düşünmeyenler artık yaşayamaz” diyecekler. Biz bunu durdurabilecek güce sahibiz. Daha önce başardık, yine başaracağız.

OLASI BİR SEÇİMDE HDP’NİN DURUMU

Olası bir genel seçime bağımsız adaylarla değil, parti olarak gireceğiz. Bunun tartışması bile olamaz. Anketlerde HDP’nin en düşük oyu %11,5 çıkmaktadır. Zaten bunu gördükleri için erken seçim kararı alamıyorlar. Diğer partiler %30 oy alsalar da AKP’yi durduramazlar. Biz %13’le AKP’yi nasıl durduğunu herkes gördü. HDP dışında hiçbir kurtuluş yok.

‘SARAY’DAKİ ZAT SEÇİMLERİ GEREKSİZ GÖRÜYOR’

Göreceksiniz birçok alanda seçimler kaldırılacak. Saray’daki zat seçimleri gereksiz görüyor. Sadede kendisine oy verenleri yurttaş olarak görüyor. Seçim onun için ayak bağı. Genel seçimlere, seçim yöntemine de müdahale edecektir. AKP’nin yararına bir model dayatacaktır. Onun için seçim bir defa kazanılmıştır, Cumhurbaşkanlığı seçimi. Bununla ömrü boyunca Türkiye’yi yönetme hakkını kazanmıştır. En iyiyi de o bilir. Böyle bakıyor. Bu kafayla Türkiye ilerlemez. Her gün de daha kötüye gider. AKP ve Erdoğan’ın kişisel ajandaları ve hırsları Türkiye’nin önümüzdeki yüz yılının kaybedilmesine neden olabilir.

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ

Akademi dünyasını ele geçime, medyayı, bürokrasiyi ele geçirme hep aynı bütünün aşama aşama parçalarıdır. Rektörlük seçiminde Cumhurbaşkanı onayı olmamalı. Öğrenciler de oy kullanmalılar. Kendileri de iktidara geldiklerinde YÖK’ü kaldırıp üniversiteleri özgürleştireceklerdi, şimdi neredeyse üniversiteleri kaldıracaklar. Bir süre sonra “Üniversiteler gereksizdir” diyerek üniversiteleri kapatmak bile isteyebilir. Tek bir üniversite kalsa yeter, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi. Bunu abartmak için söylemiyorum, çünkü kafa budur. Buna inanıyor.

Ortak basın toplantısında Sayın Stanishev şunları belirtti:

‘YARGININ BAĞIMSIZLIĞI KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ’

Bu, bir yıl içinde Türkiye’ye üçüncü ziyaretim. Son gelişmelerden ötürü oldukça endişeliyiz. Dün Diyarbakır’daydık. İki belediye eş başkanı tutuklandı. Bu sistematik bir durumdur. Güneydoğu’daki 20’den fazla belediyede durum bu şekilde. Belediye eş başkanları görevden alındı, yerlerine kayyum atandı. Hatta belediye meclis üyelerinin yerine de. Avrupa Sosyalistleri Partisi olarak elbette hukuka saygılıyız, ama yargının bağımsızlığı konusunda da endişeliyiz. Bütün muhalif seslere yönelik bir baskı oluşturulduğunu görüyoruz.

CUMHURİYET’E BASKIN

Son günlerde de 15 tane medya organları kapatıldı, 10 binden fazla kamu çalışanı görevinden atıldı. Türkiye’nin köklü gazetelerinden olan Cumhuriyet’e de baskın yapıldı. Elbette bu gelişmelerden dolayı derinden endişeliyiz. Sayın Demirtaş ile bu konularda görüşme yaptık. Prag’da bir toplantımız olacak, Sayın Demirtaş’ın oraya da davet ettik. İlerleyen günlerde de Avrupa liderleri, milletvekilleriyle görüşmek için birçok fırsatımız olacaktır.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR