Demirtaş’tan Alevi kurumlarına ziyaret: Birlikte mücadelenin önemini ortaya koydunuz

Demirtaş’tan Alevi kurumlarına ziyaret: Birlikte mücadelenin önemini ortaya koydunuz – Gerçekler karanlıkta kalmayacak – Özgür Gündem – Özgür Gündem

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Alevi kurumlarına yaptığı ziyaretle birlikte mücadelenin gerekliliğine dikkat çekerek, ‘Bu dönem tam olarak bütün sorunları çözmüş olmayabiliriz ama demokrasi güçlerinin ülkemizde adil ve eşit bir şekilde özgürce yaşama inanan bütün güçlerin birlikte mücadele etmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydunuz’ dedi

HABER MERKEZİ – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyeti, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Alevi Bektaşi Federasyonu’nu (ABF) ziyaret etti. HDP milletvekilleri Müslüm Doğan, Alican Önlü ve Ferhat Encu’nun yanı sıra bazı MYK üyelerinin eşlik ettiği Demirtaş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kalkan ve yönetim kurulu üyeleri ile ABF Genel Başkanı Baki Düzgün ve federasyon yöneticileriyle araya geldi. Demirtaş, buradaki konuşmasında sivil toplum örgütlerinin sadece temsil ettikleri kesimler yerine toplumun genelinin sorunlarına duyarlı olması gerektiğini ifade etti. AKP’nin 14 yıllık iktidarı boyunca mezhep, etnik kimlik üzerinden bir kamplaştırma yarattığını kaydeden Demirtaş, yaratılan bu kampın AKP’yi oy itibariyle yeterince beslediğinden dolayı bu alanın dışında kalan hiç kimseyi yurttaş diye kabul etmediklerine dikkat çekti.

Birlikte mücadelenin gerekliliği

Demirtaş, Alevilerin kurumlarının yürüttüğü eşit yurttaşlık mücadelesinin hem kamplaşmayı gidermesi, hem de iç çatışma tehlikesinin giderilmesi açısından önemli çalışmalar olduğunu da vurgulayarak, şöyle devam etti: “Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği kentlerle ilgili olarak duyarsız kalmadınız. Alevi toplumunun bu dönemde Alevi örgütlerinin öncülüğünde göstermiş olduğu duyarlılık takdire şayandır. Bu dönem tam olarak bütün sorunları çözmüş olmayabiliriz ama demokrasi güçlerinin ülkemizde adil ve eşit bir şekilde özgürce yaşama inanan bütün güçlerin birlikte mücadele etmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydunuz.”

‘AKP halktan özür dilemiyor’

AKP’nin iç barış konusunda herhangi bir projesinin hiçbir şekilde gelişmediğini kaydeden Demirtaş, “Putin’den rahatlıkla özür dileyebiliyor. İlk etapta büyük şovenist bir kahramanlık duygusuyla karşıladılar ama şimdi özür dileniyor. Fakat kendi ülkesinde kendi emriyle katledilen gençlerle ilgili ne ailelerinden ne kendilerinden bir özür dilenmedi. Ülkenin Alevisinden, Kürdünden özür dilemek aklına gelmiyor. Kendi iktidarları sürecinde ağır baskılar görmüş kesimlere en ufak bir barış mesajı, küçük bir yumuşama mesajı bile vermiyor. Çünkü kamplaştırma siyaseti oy olarak besliyor. Bunu yaptık oylarını yükselttiğini düşünüyor. Gerisi umurunda değil” diye konuştu.

‘Bu AKP politikalarına hizmet eder’

AKP gibi kamplaştırma siyaseti güdemeyeceklerini söyleyen Demirtaş, bunun AKP’li politikalarını istemeyerek desteklemek olacağını, buna karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Demirtaş, şunları söyledi: “Aleviler, Türkiye’de ötekileştirilen en büyük kesimden birisidir. Tarih boyunca katliamlara uğramış, zulüm görmüş, halihazırda da AKP iktidarı boyunca da ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmekten kurtulamamış çok büyük bir kesimden söz ediyoruz. Ama bu baskılara rağmen bir düşmanlık dili ve düşmanlık siyaseti üretmemiş bir Alevi toplumundan bahsediyoruz. Bu saldırılar karşısında boyun eğmemiş fakat kendisini hedef gösterenleri de düşman ilan etmemiş. Onların örgütleri de bu ilkeler çerçevesinde demokrasi mücadelesine büyük katkılar sundu.”

‘Barış için aktif rol oynayacağız’

Alevilerin tek bir sorunu olduğunu, bunun da “barış” olduğunu vurgulayan PSAKD Genel Başkanı Gani Kalkan ise, “Bu ülkeye barış getirmezseniz, bu ülkenin her yanına cem evi kursanız dahi gidecek insan bulamadığınız için bir anlamı yok. Bu ülkede barışın tesisi noktasında Alevi örgütleri olarak elimizden geldiği kadar bu sürece destek vereceğiz. Barış dilinin batıda yükseltilmesi konusunda bundan sonraki süreçte daha aktif rol oynayacağız” diye konuştu.

‘AKP’ye güvensizlik var’

Kalkan’ın sözlerini noktalamasının ardından ise Demirtaş, ziyaretlerini takip eden gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Suriyeli mültecilere vatandaşlık tartışmaları ve bunun Kürdistan nüfusunun demografik yapısıyla oynamak amacıyla yapılmak istenmesi tartışmalarına ilişkin ise Demirtaş, bu konunun tartışmanın bu kadar sağlıksız yürümesinin nedeninin AKP’ye olan güvensizlikten kaynaklandığını ifade etti. AKP’ye oy vermesi tahmin edilen kişilerin seçilip vatandaşlık verileceğini ve söz konusu bölgelerin demografik yapısının değiştirilmesinin hedeflendiğini ifade etti. “Bu meseleye ırkçı yaklaşanlar da var. Ama bizim hassasiyetimiz bu değil. Dikkat çekmek istediğimiz husus vatandaşlığa geçişin hukuki kuraları var. Buna göre başvuranları başka kriter aramaksızın vatandaşlığa kabul edeceksiniz. Mezhebine, siyasi görüşüne, kimi oy verip vermeme durumuna bakarak vatandaşlık veremezsiniz. AKP bunu yapmak istiyor. Kriterler AKP’ye oy vermek mi?” diye soran Demirtaş, bu konuda Göç Bakanlığı’nın kurulması ve bunun da etkili sivil toplum örgütleriyle koordineli çalışması gerektiğini kaydetti.

‘Psikolojik savaş yöntemi’

HPG Komutanlarından Dr. Bahoz Erdal’ın “öldürüldüğü” yönünde ortaya atılan ve Erdal’ın açıklamalarına rağmen halen sürdürülmek istenen yalanın yöneltildiği Demirtaş, “Ortada Bahoz Erdal sorunu yok, ismi Kürt sorunu var. Bahoz Erdal’ı da ortaya çıkaran Kürt sorunudur. Kürt sorununu çözmeden bin tane Bahoz Erdal öldürsen çözemezsin. Sen bir tane Bahoz Erdal öldürürsen bin tane daha çıkıyor. Bunlar psikolojik savaş yöntemleridir” dedi.

‘Bu darbeye ‘hayır’ dedik’

Demirtaş’a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün ifade vermesinin ardından yaptığı “herkes ifade vermeye gitmeli” çağrısı da soruldu. Demirtaş, Bahçeli’nin bu çağrısına ilişkin biz ‘işkenceyle ifade alıyorlar’ demedik. Mesele nezaket meselesi değil, mesele siyasetçilerin kabalığı. Ortada yargılama yok darbe var. Bunu mimarlarından biri de Bahçeli’dir. Buna evet diyenler tıpış tıpış gidebilir. Ama biz bu darbeye ‘hayır’ dedik. Bizim yargıya karşı saygısızlığımız yok çünkü ortada yargı yok. AKP’nin hukuk komisyonları gibi davranan, Cumhurbaşkanı ile çay toplamaya gidenler bizi nasıl adil yargılayacaklar” ifadelerini kullandı.

‘Gerekirse Meclis’i kilitleriz’

Bugün Meclis’te görüşülen iç tüzük değişikliğinin de sorulduğu Demirtaş, değişikliğin muhalefetin sesini kısmaya dönük olması durumunda kabul etmeyeceklerini belirtti. AKP’nin beklentisinin muhalefetin sesini kısmak ve tüm yasaları hızlıca çıkarmak olduğunu söyleyen Demirtaş, “Bunu önerecek her türlü içtüzük önerisine karşı çıkarız. Tek başlarına yapmaya kalkarlarsa parlamentoyu kilitlemeye kadar elimizden gelen her şeyi yaparız” dedi.

Demirtaş, buradaki ziyaretin ardından ABF’yi ziyaret ederek yeni seçilen Genel Başkan Baki Düzgün ve yönetim kurulu üyelerini tebrik ederek, basına kapalı bir şekilde bir görüşme gerçekleştirdi.

(DİHA)

EN SON EKLENENLER