Demirtaş’tan CHP’li Erdem’e: Açıklamalara şaşırdım, özerklik konuşulmadı

0
195

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP’li Eren Erdem’in kendisine atfen söylediği “özerklik” sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Milletvekili Eren Erdem’in kendisi ile yaptığı görüşme hakkındaki haberlere dair avukatları aracılığıyla kısa bir not iletti. Demirtaş’ın notu HDP Basın Bürosu tarafından paylaşıldı.

Demirtaş’ın notunda şu ifadeler geçti:

“Söz konusu açıklamalara şaşırdığımı belirtmek isterim. Görüşmemizde özerklik konusu tek cümle ile dahi konuşulmamıştır. Buna rağmen Sayın Erdem ile yaptığımız görüşmenin bu şekilde tartışılmasını doğru bulmadığımı belirtmek isterim. Bu hususlarla ilgili görüşlerimi merak edenler partimizin belgelerine bakabilirler. Ağzımdan çıkmamış cümlelerin kesin bir yargıyla, bana atfen veya benim adıma tartışılmasını kabul etmediğimin bilinmesini isterim.”

NE OLMUŞTU?

CHP’li Erdem, cezaevinde HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile görüşmesine dair şu açıklamayı yapmıştı:
“Ben Selahattin Demirtaş ile bir görüşme yaptım. ‘Biz Kürt sorununun çözümü adına ilk dört madde konusunda hiçbir talebimiz yok’ dedi. ‘Bu saatten yüzde 49 realitesine göre uygun olan somut çözüm pratiği ilk dört maddeyi bağlamayan bir çözüm pratiği olacaktır’ dedi. İki, ‘özerklik konusunda hiçbir talebimiz söz konusu değildir’ diyor. Aynen bana bunu söyledi. ‘İlk dört maddeyi koruyan, özerklik olmayan yeni bir anayasada uzlaşmaya hazırız’ diyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here