Demokrasi güçlerinden metal işçilerine destek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İşveren sendikası MESS’in toplu iş sözleşmesinde önerdiği yüzde 16 sefalet zammını kabul etmeyen ve 5 Şubat günü greve çıkacak olan metal işçilerine bir destek de İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri’nden geldi. Kadıköy İskele Meydanı’nda kitlesel eylem düzenleyen demokrasi güçleri, metal işçilerine “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganıyla destek verdi.

Polis ablukası altında gerçekleşen eylemde, İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri adına ortak açıklama DİSK yönetim kurulu üyesi Kanber Saygılı tarafından okundu.

‘ŞİRKETLER BÜYÜYOR, HALK YOKSULLAŞIYOR’

Saygılı, patronlar ve şirketler büyümeden, yeni yatırımlardan ve ihracat rekorlarından bahsederken, işçilerin giderek yoksullaştığına dikkat çekti. Kamu ihalelerini alan şirketlerin yandaş vakıflara yaptıkları bağışların arttıkça arttığını ve bunun da bu zenginleşme madalyonun sadece bir yüzü olduğuna işaret eden Saygılı, şöyle devam etti:

“Madalyonun diğer yüzünde biz varız: İşçiler, yoksullar, emeğiyle geçinenler. Faturalarımız her ay yükseliyor, ekmeğimiz her gün küçülüyor. Temel ihtiyaçlarımıza sürekli zam geliyor. Sabahın köründe yollara düşüyoruz. Fabrikalarda, iş yerlerinde saatlerce çalışıyoruz. Kötü koşullarda, iş kazalarıyla/iş cinayetleriyle burun buruna çalışıyoruz. Tatil nedir, izin nedir bilmeden, emeklilik hayali kuramadan çalışıyoruz. Kamu çalışanlarına üç kuruş, asgari ücretliye beş kuruş zammı dayatıyorlar. Hakkını arayanı işten atıyorlar, sendika faaliyetlerini engelliyorlar, bizi işsizlikle tehdit ediyorlar.”

‘GREV HERKESİ ETKİLEYECEK’

Metal işçilerinin üye oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası öncülüğünde grev kararı aldığını hatırlatan Kaygılı, işçilerle sonuna kadar dayanışma içinde olacaklarını söyledi. Kaygılı, “5 Şubat’ta başlayacak ve 41 fabrikada 11 bin işçiyi kapsayacak bu grev, 130 bin metal işçisini ve ardından bir çığ gibi bütün sanayi işçilerini, işçi sınıfının bütününü etkileyecek. Fabrikada grev, sokakta dayanışma kazanacak” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR