Demokrasi işçinin ekmeğidir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

OHAL’e karşı kampanya başlatan emek ve meslek örgütleri kitlesel buluşmalara hazırlanırken, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz. Demokrasi işçinin ekmeğidir. Tüm işçiler OHAL’i kaldırmak için mücadeleye çağırıyoruz” dedi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) ortaklaştığı, “OHAL değil demokrasi istiyoruz” kampanyasının startı verilirken işçi ve emekçiler alanlara çıkmak için hazırlığa başladı. 2 Aralık’ta Ankara’da, 17 Aralık’ta ise, İstanbul’da kitlesel etkinlikler düzenlemek için çalıştıklarını ifade eden emek örgütleri, ardından ise İzmir ve Ankara’da mitingler düzenlemeye hazırlanıyor.
Temel taleplerinin “OHAL değil demokrasi” olduğunu vurgulayan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “81 ilde kampanyayı örgütleyeceğiz ve çalışma yapacağız. DİSK olarak sokak sokak, ev ev çalışacağız. Tüm işçileri ve emekçileri emeğine, ekmeğine sahip çıkmaya çağıracağız” dedi.

Sokakta olacağız

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Genel Sekreteri Dersim Gül de, OHAL’den kurtulmak isteyen herkesle birlikte mücadele edeceklerinin altını çizerek, “Bildiri dağıtımlarından, toplantılar, birçok eylem ve etkinlik düzenleyeceğiz. Bu süreçte iktidarın OHAL’i uzatacağı yönünde beyanlarda bulunması halinde ise, tüm gücümüzü sokakta göstereceğiz” diye belirtti.

OHAL’in yıllarca Kürt illerinde yarattığı tahribatın son bir yılı aşkındır tüm Türkiye’ye yayıldığını belirten İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri Samet Mengüç, “OHAL sağlığa zararlıdır” tanımlamasında bulundu.
KESK MYK Üyesi ve Eğitim, Örgütlenme ve Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit ise, OHAL’den en fazla etkilenen kesimlerin işçi ve emekçilerin olduğunu vurgulayarak, 4 bin 99 üyelerinin OHAL sonrası yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edildiğini hatırlattı. Yiğit, “Bir milyon kişinin katılacağı anketler düzenleyerek halkın gerçek talebinin ne olduğunu araştıracağız. Verileri ile OHAL’in kaldırılması gerektiğini kanıtlayacağız” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR