Demokratik Alevi Derneği’nden Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı’na ilişkin açıklama

Post date:

Author:

Category:

Demokratik Alevi Derneği İstanbul Şubesi, Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı yönetiminde yer aldıklarını açıkladı. Açıklamada, “Gazi Mahallesi bir değerler toplamıdır. Alevi Halkların tarihi kadim değerlerinin yanında Gazi Halkı da bu direnç değerlerinin toplamıdır. Bizlerde bu değerlere layık yaşamak ve dinç tutmakla mükellefiz” ifadeleri yer aldı.

Demokratik Alevi Derneği İstanbul Şubesi, Gazi Cemevi Mütevelli Heyetinin ve Gazi Halkının önermesi ile Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı yönetiminde görev aldıklarını açıkladı.

DAD İstanbul Şubesi’nin açıklaması şöyle:

“DAD olarak 20 Kasım 2016 Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı,  Gazi Cemevi Mütevelli Heyetinin ve Gazi Halkının önermesi ile Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı yönetiminde görev aldık. Bu süreç içerisinde tüm arkadaşlarımız Alevi Halklara ve onların değerlerine Gazi mahallesi şehitlerinin anısına layık olmak bilinci ile görev yürütmüşlerdir. Gazi Mahallesi bir değerler toplamıdır. Alevi Halkların tarihi kadim değerlerinin yanında Gazi Halkı da bu direnç değerlerinin toplamıdır. Bizlerde bu değerlere layık yaşamak ve dinç tutmakla mükellefiz. Bu nedenle 12.04. 2018 Gazi Eğitim ve Kültür Vakfına  yapılan MHP ilçe teşkilatının ziyareti sonucunda. Kurumumuza, kurum yöneticilerimize bir takım eleştiriler yöneltilmiştir. Eleştirilerin kurum işleyişimize katkı sunan yapıcı yaklaşımlarını önemsiyoruz. Bu konuda da özeleştiri vermekten çekinmediğimizi, makul eleştirilerin bu özeleştiriyi de hakettiğini düşünüyoruz. Fakat; bazı ahlakilikten ve ciddiyetten yoksun yaklaşımları  ise kurum üyelerimizin ve halkımızın vicdanına bırakıyoruz. Alevi kurumları elleri Alevi halkların, direnenlerin kanına bulaşmış tekçi, inkârcı, nehaklar halklarımıza ve tarihimize hesap vermeden kurumlarımızı ziyaret etme yüzsüzlüğünü kendi zayıflığımızın, yöntemli yaklaşmamızın sonucu. iyi niyetimizin ahlaksızca suistimali olarak görüyoruz. Halkımız bu densiz yaklaşımlarla sıklıkla zorluklara sokulmaktadır. Cemimize postal ile gelinmekte. Düstursuz girilmeye çalışılmakta. Halkların Sevgi ve paylaşım lokması siyasi emellerine hizmet ettirilmeye çalışılmakta.

Gazi Cemevi’ne yapılan baskın, bir ziyaret kabulü değil halden anlamazın eşiğimize dadanmasıdır. Bize kalan ise edep olmuştur. Edep yolun özü. Yalnız biz DAD olarak Alevi Halkların vicdanında bir zerre kırılmaya müsade etmemek üzerine kurumsallaşmış bu yolun evlatlarıyız. Bu süreçte bu durumu geç farketmekten, yaşanan duruma engel olamamaktan, kurum başkanını ve şahsında kurumu doğru yöntemlerle koruyamamaktan dolayı. Vicdanı incinen halkımıza, değerleri hırpalanan dostlarımıza karşı dardayız. Bu süreci ve hırpalanan vicdanlara layık olmak, Hakk Yol Alevilik değer dünyası ile daha çok çalışarak özeleştirimizi vereceğimizi. Özelde Gazi Halkına, genelde Alevi Halkları ve Dost kurumlarımıza ilan ediyoruz.  Bu anlamda Gazi Eğitim ve Kültür vakfının yayınladığı yol haritasının daha güçlü işletilmesi için hep birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Yalnız şunu da belirtmek görevimizdir. Suç Hakk Yol Alevi toplumlarında bireysel değil, toplumsaldır. Gazi Eğitim Kültür Vakfınında toplumumuza bütünlüklü yönetim olarak da açıklama yapacağını biliyoruz. Bu temelde yaklaşımımız doğru anlaşılmalı, eleştiriler yöntemsiz  mecrasından uzaklaşmalıdır. Yeterli görülmeyen bir hal var ise arkadaşlarımız Gazi Cemevindedir. Her türlü yüzyüze görüşme yapılabilir. Aksi yöntemsiz yaklaşımları kurumumuza yapılmış sayar. Aynı şekilde karşılığını veririz.”

“GAZİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI, DEMOKRATİK KURUMLARLA BİR ARAYA GELMEKTEDİR”

Lakin, Gazi Eğitim Kültür Vakfı birçok platformda yerel kurum, kuruluşlarla bir araya gelmektedir. Bu yönüyle yönetime geldiğimiz günden itibaren Sultangazi yerelinde ki sivil, demokratik kurumların çoğuyla bu tür görüşmelerimiz Alevi Toplumunun İnanç, Kültür, Toplum temsiliyetini doğru yürütebilmek açısından da şarttır. Bir temsiliyet eksikliği toplumumuzca ve üyelerimizce görülmüşse bunun üzerine düşünmek, sonuç çıkarmak da bizim için temel görevlerin başında gelir. Lakin Gazi Eğitim Kültür Vakfı 600’ün üzerinde üye ve Alevi Toplumuna karşı sorumlu olduğu gibi, Genel Başkanı’nın ve Yönetimin de kişilik ve temsiliyet haklarını da korumakla mükelleftir. Kimi çıkarsamacı, dününü görmeyen, Alevi Halkların bir adım sonrasına kafa yormayan yaklaşımlara karşı da nettir.

Bu minvalde;

  • Alevi Toplumuna aldığımız görevin bir sorumluluğu olarak Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı yönetime geldiği gün açıkladığı Yol Haritasını gerçekleştirme yolunda ivedilikle hareket edecektir.
  • Gazi Eğitim Kültür Vakfı yapacağı her resmi görüşmenin ve randevu talebinin kriterleri Kurum yönetimi tarafından yazılı hale getirilerek. Tüm kurum ve kuruluşlara mail, fax üzerinden ulaştırılmalıdır. Bu kriterler kurum içerisinde uygun bölgelere de konulmalıdır. Kuruma yapılan resmi, gayri resmi ziyaretler kayıt defteri tutularak işlenmelidir. Sekreteryası bu konuda sorumlu tutulmalıdır.
  • Kurum içi yönetim, personel, gönüllü çalışanlarımızla davranış, duruş, yaklaşım, hizmet yürütmeye dönük iç eğitim organize edilmelidir.
  • Gazi Halkının ve Alevi Toplumunun belli manipülasyonlarla yanıltılmasına ve yıpratılmasına karşı. Yapılan görüşmeye dönük süreci Yerel kurum ve kuruluşlara yapılacak çağrı sonucunda hepsine resmi olarak aktarılmalıdır.

 

PİRHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR