Demokratik Alevi Federasyonu 7. Kongresi yapıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

FEDA 7. Kongresini Almanya’nın Leverkusen kentinde Herz-Jesus Kirsche salonun’da gerçekleştirdi. Kongreye, NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan, Maraş Girişimi, YJK-E ve TV10 temsilcilerinin yanı sıra 200 delege katıldı.

Kongre salonuna, Seyit Rıza, Hz. Ali, Alîşêr ile Zarîfe, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in posterleri ve “Li dijî zilma zaliman meşa me ya heq û heqîqatê dewam dike”, “Zalimin zulmüne karşı hak ve hakikat yürüyüşümüz devam ediyor” pankartları asıldı.

Divan seçimi ile başlayan kongre bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Saygı duruşunun ardından kongrenin açılış konuşmasını Pir Ali Bali yaptı.

Ali Bali’nin ardından konuşan Pir Hüseyin Bildik, İnsan nesline yapılmış zulmün her zaman karşısında durduklarını belirterek, “bugün coğrafyamızda zulüm varsa biz onun karşısında Hüseyince duruyoruz, Hüseyin’i, Hüseyin yapan nedir. Hüseyin, biat etmediği için Hüseyin’dir. Biat etmediği için pirler piridir. Hüseyince durmak, onun darından, didarından, hakkında ve hakikatında durmak, işte bu hakikate götürüyor bizi” dedi.

‘TAYYİP SANA BİAT ETMEYECEĞİZ’

Erdoğan diktatörlüğüne karşı herkesin mücadele etmesinin büyük bir önem arz ettiğini söyleyen Bildik, “Coğrafyamızda bir zalim var, zalim diyor ki, ‘ben Yavuz Sultan Selim’in mirasını devir aldım’ Yavuz, bir barbardır, kırk bin tane Alevi’nin kafasını kesip kuyulara dolduran kuyucu Murat lakabı ile anılandır. İşte bugün bu Yavuz’un mirasını devir alan Türkiye diktatörlüğünü inşa eden Recep Tayyip Erdoğan’dır. Biz onun için diyoruz, seni başkan yaptırmayacağız, sana biat etmeyeceğiz be Tayyip. İşte bunun için duruşumuz dik olacak, iri olacağız, diri olacağız, can olacağız. El ele diyeceğiz, el hakka diyeceğiz, birliğimizi ve dirliğimizi inşa edeceğiz” diye konuştu.

‘TEK DİN, TEK DEVLET, TEK MİLLET VE TEK ADAMA KARŞIYIZ’

Dersim katliamını gerçekleştirenler ile Cizre katliamını gerçekleştirenlerin zihniyetinin aynı olduğuna dikkat çeken Bildik şunları dile getirdi:

“Dersim’de bizi fareler gibi mağaralarda zehirleyenlerle, Cizre’de Kürtleri bodrum katlarında katleden zihniyet aynıdır. Dersim’de katleden CHP’nin zihniyetidir. Tekçi ve ırkçıdır. Cizre’de katleden İslamcı faşist zihniyettir. Birisi İslam ümmetçiliği adına katlediyordu, diğeri de ırkçılık, milliyetçilik Türkçülük adına katlediyor. İki zihniyette coğrafyamıza kan, gözyaşı ve ölümden başka bir şey getirmedi. İşte biz bu tekçiliğe karşıyız. Tek din, tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek adama karşıyız. Kürdistan coğrafyasında siyasi bir soykırım yaşanıyor, kurumlar kapatılıyor, insanların görevleri elinden alınıyor, insanlar sürgün ediliyor. Buna karşı FEDA çok ciddi bir Alevi kurumdur. Alevi hakkikatçılığının mimarıdır, Alevi gerçekliğini açığa çıkarandır. Biz korku nedir bilmeyiz, telaş bizde yoktur. Biz gerçekler demine hüü diyenleriz. Biz Pir Sultan’ın, Hallacı Mansurların, Seyidi Nesimlerin, Şah Hatayların ve gelecek Pir Rızaların, Alîşêrlerin, Mazlumların, Besêlerin mirasını devir alanlarız.”

Yapılan konuşmanın ardından kongreye gönderilen mesajlar okundu. Raporların okunup aklanmasından sonra delegelerin görüş ve önerileri alındı.

Delegelerin görüş ve önerileri alındıktan oylamaya gidildi. Oylamada eş başkanlar, yürütme kurulu, disiplin kurulu ve denetleme kurulunu belirlemek için sandıklar kuruldu. Yoğun katılımın olduğu seçimler sonucunda FEDA Eş Başkanlığına Bedrana Yıldırım ve Veli Kaya seçildiler.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR