Deniz Fırat mezarı başında anıldı

0
189

DAİŞ saldırısı sonucu öldürülen gazeteci Deniz Fırat mezarı başında anıldı. Anmaya bağlanan Deniz’in kardeşi Binevş Sarya, “Deniz her zaman benimle yaşayan bir yaşamdır. Deniz’den sonra binlerce genç kadın mücadeleye katıldı. Şimdi de bütün genç kadınlar Deniz’in izinde yürüyor” dedi.

8 Ağustos 2014 tarihinde DAİŞ’in Maxmur kampına yönelik saldırısını takip ettiği sırada yaşamını yitiren gazeteci Deniz Fırat için Çaldıran’ın Hangedik (Hecî Xatun) köyünde bulunan mezarı başında anma düzenlendi. Anmaya Deniz’in meslektaşları, ailesi ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu üyeleri katıldı. Anma bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

‘GURBETELLİ’DEN DENİZ’E NUJİYAN’A’

Mezarı başında düzenlenen anmada konuşan Platform Sözcüsü Ayşe Güney, Deniz’in yaşamının Van’dan Maxmur’a sürgün ve göçlerle geçtiğini ve Deniz’in bunu bir mücadeleye dönüştürdüğünü belirtti. Deniz’in özgürlüğü bir tutku olarak ele aldığını ifade eden Ayşe, “Deniz son anına kadar kamerasını açık tutarak halkının yaşadığı katliamı tüm dünyaya duyurmuş bir kadın gazetecidir. Biz de O’nun ardılları olarak Gurbetelli’den aldığı mirası Nujiyan’a taşıyan Deniz’i anıyor ve kamerasının hala açık olduğunu bir kez daha söylüyoruz. Onun bayrağını son nefesimize kadar taşıyacağız” dedi.

‘DENİZ’İN KAMERASINI YERDE BIRAKMAYACAĞIZ’

Deniz’in abisi Seyyat Yıldızhan ise Deniz’in kamerasının katledildiği ana kadar yere düşmediğini hatırlatarak, “Hepimiz mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz aile olarak Deniz’in kamerasını yerde bırakmayacağız. Kürdistan’ın tüm şehitlerini saygıyla anıyorum” şeklinde konuştu.

Deniz’in Rojava’da gazetecilik yapan kardeşi Binevş Sarya ise skype aracılığı ile anmaya bağlanarak, “Herkesi selamlıyorum. Orada olmayı çok isterdim. Deniz’i anlatamam. Deniz her zaman benimle yaşayan bir yaşamdır. Deniz’den sonra binlerce genç kadın mücadeleye katıldı. Şimdi de bütün genç kadınlar Deniz’in izinde yürüyor” diye ifade etti.

Kadınlar Deniz’in mezarına güller ve çok sevdiği Van Gölü’nden topladıkları taşları koydu. Anma sloganlarla son buldu.

Anmanın ardından Deniz’in ailesi ziyaret edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here