Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edildikleri saatte anıldı

Post date:

Author:

Category:

12 Mart döneminde yargılandıkları sıkıyönetim mahkemesince çarptırıldıkları idam cezası 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde infaz edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için isimlerinin verildiği Üç Fidan Parkı'nda anma töreni düzenlendi. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68'liler Platformu üyeleri, Gezmiş, İnan ve Aslan'ın idam saati olan 05.30'da, 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

68'liler Platformu sözcüsü Betül Kuyucu yaptığı konuşmada, "Ölümlerinin 45.'nci yılında 68 gençliğinin üç önemli önderini anmak için idamlarının gerçekleştirildiği saatte anıtlarının başında saygılarımızı iletmek için toplandık, onlar bağımsızlıktan, özgürlükten ve eşitlikten yanaydı, biz onlardı burada anarken onların fikirlerinin de hala yaşadığını göstermek üzere burada bulunuyoruz" dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal anma töreninde yaptığı konuşmada ise, "Bu ülkenin topraklarını biz ekeceğiz dediler. Kendi topraklarımızda kendimiz üreteceğiz, köylümüze yardım edeceğiz ürettiğimizden birlikte elde ettiğimizi hakça bölüşeceğiz dediler. Özgür bağımsız eşit sınıfsız bir ülke istiyoruz dediler. Geldiğimiz noktada bir kez daha ne kadar haklı olduklarını gördük" dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise konuşmasında "6 Mayıs sabahında o üç fidan bu ülkenin bağımsızlığı konusunda önder olmuş kişiler bizlere yol gösterici oldular, ülkemiz gençliğinin önderi oldular" dedi.

Törene katılanlar daha sonra üç fidan anıtına ellerindeki karanfilleri bırakarak saygı duruşunda bulundular.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR