Depremde can kaybı 450’yi aştı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran ve Irak Kürdistanı’ndaki 7.3 şiddetindeki depremin bilançosu ağırlaşıyor. Kirmanşan’da can kayıpları 450’ye, yaralılar 7 bine; Süleymaniye’de ise can kaybı 7’ye, yaralılar ise 535’e ulaştı. Ruhani, 12 bin evin yıkıldığı Kirmanşan’a gitti.

Irak Federe Kürdistan Bölgesi ile İran Kürdistanı sınırında önceki akşam saat 21.18 sularında meydana gelen 7.3 şiddetindeki depremde can kayıpları artıyor. İran Kürdistanı’nda merkez üssü Kirmanşan eyaleti olan depremde can kayıpları 450’yi, yarıların sayısı ise 7 bini aştı. Sadece Kirmanşan eyaletinde 12 bin evin yıkıldığı bildirildi.
Kirmanşan eyaletine bağlı Serpol Zahab, Dalaho, Selasi Bewecani, İslamadî Xerb, Kasrı Şirin ve Ciwanro’da can kayıpları her geçen zaman artarken, özellikle Kasrı Şirin ve Serpol Zahab köylerinde ağır hasar ve yıkımların meydana geldiği aktarıldı.
Son 30 yılda bölgede yaşanan en şiddetli depremden sonra 70 bin kişinin acil konaklama ihtiyacının olduğunu belirtiliyor.
YARSAN’A YARDIM GİTİMYOR 
Kirmanşan’daki yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, depremzedelere yardım etmek üzere Kirmanşan eyaletinde bulunan hükümet güçleri ve İran devrim muhafızları (Supayê Pasdaran), deprem mağdurları arasında ayrımcılık yaparak Yarsan bölgesine yardımda bulunmuyor. Yarsan bölgesine bağlı köylerde evlerin neredeyse tamamının yıkıldığı, deprem mağdurlarına şimdiye kadar herhangi bir yardımın ulaşmadığı, yurttaşların ise kış koşullarına rağmen dışarıda yaşam mücadelesi verdikleri bildirildi. Soğuk hava koşullarında zor durumda bulunan yurttaşların acil yardıma ihtiyacı olduğu belirtilirken, bölgeye yardımın ulaştırılması çağrısında bulunuldu.
RUHANİ 5 YIL SONRA KIRMANŞAN’DA 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhanî, 5 yılın ardından deprem felaketinin yaşandığı Kırmanşan’a gitti. Kirmanşan Havalanı’nda konuşan Ruhani, “Kırmanşan’a gelmeyi çok istiyordum ancak böyle bir zamanda değil” dedi.
FEDERE KÜRDİSTAN: 7 ÖLÜ, 535 YARALI 
Birçok komşu ülkede hissedilen deprem, Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye eyaletinde de büyük yıkıma neden oldu. Süleymaniye eyaletinde şu ana kadar 7 kişi yaşamını yitirdiği, 535 kişinin de yaralandığı bildirildi.
Süleymaniye’nin Derbendixan ilçesinde büyük yıkımın yaşandığı aktarıldı. Derbendixan Barajında meydana gelen çatlaklıklardan dolayı barajdaki su kontrollü bir şekilde bırakıldı.
Depremzedeler için birçok Kürt siyasi ve sivil toplum örgütünden “acil dayanışma” çağrısı gelmeye devam ediyor.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR