Dêra Zor fırtınası sürüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dêra Zor’da DAİŞ’e karşı QSD operasyonları devam ederken, Siwedan köyünde DAİŞ’in çok kayıp verdiği bildirildi. 90 gün önce başlayan Cizîr Fırtınası operasyonu aralıksız sürüyor. Devrim savaşçılarının bir hafta önce Dêra Zor’un 25 km doğusunda yer alan Siwedan köyüne yönelik başlattıkları operasyonda, DAİŞ’in iki günde 35 kayıp verdiği açıklandı. Çok sayıda cephanenin de QSD güçlerinin eline geçtiği belirtildi. Halen devam eden operasyonda şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

ANHA haberine göre QSD Basın ve Yayın Merkezi, Cizîr Fırtınası Hamlesi’ne ilişkin açıklama yayınladı.
Açıklamada şunlar kaydedildi: “Demokratik Suriye Güçleri olarak, DAIŞ terör örgütüne karşı savaşımızın devam ettiğini belirtmek istiyoruz. Uluslararası Koalisyon güçlerinin desteğiyle, 9 Eylül 2017’de Fırat Nehri doğu bölgelerini özgürleştirme amaçlı başlattığımız Cizîre Fırtınası Hamlesi bütün hızıyla devam etmektedir. Amacımız, Dêra Zor kentinin doğu köyleri, bütün doğu bölgelerini kapsayan ve Irak sınırına kadar olan bölgeyi DAIŞ teröründen tamamen yok etmektir. Aynı zamanda, Fırat Nehri doğusunda bulunan DAIŞ noktalarını hedef alan ve ağır darbeler vuran Rusya ordusunu selamlıyoruz.”

Minbîc’te toplu mezar

Bu arada daha önce kurtarılan Minbîc kentinin 22 km doğusuna düşen Qebir Îmo köyünde, 2014 yılına ait toplu mezarlar bulundu. Minbîc Askeri Meclisi Basın Merkezi’nin verdiği bilgilere göre, Minbîc kenti Qebir Îmo köyünde DAIŞ’in katlettiği sivillerden oluşan 3 toplu mezar bulundu. Minbîc Askeri Meclisi Komutanlarından biri, bir mezarda 15 ceset, ikincisinde 20 ve üçüncüsünde ise, 200 ceset bulunduğunu belirtti. Bölgeden edinilen kaynaklara göre, mezarlarda bulunan cenazelerin DAIŞ çeteleri tarafından tutsak edildiği ve farklı işkencelerle katledildiği belirtildi.

DERA ZOR -ANHA

38

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR