Dersim Barosu’ndan ‘yüzleş ve özür dile’ çağrısı

Post date:

Author:

Category:

Dersim katliamının 80’inci yıldönümüne ilişkin açıklama yapan Dersim Barosu Başkanı Barış Yıldırım, devleti katliamdaki sorumluluklarını kabul etmeye, gerçekleri tanımaya, inceleme yapmaya ve özür dilemeye çağırdı.

Dersim soykırımının 80’inci yıldönümüne ilişkin Dersim Barosu’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Baro Başkanı Barış Yıldırım 1937-1938 askeri harekatı sırasında kadın, erkek ayrımı yapılmaksızın binlerce kişinin katledildiğini ve sonrasında on binlerce çocuk, kadın ve erkeğin insanlık vicdanını derin bir şekilde yaralayan hayal bile edilemeyecek kötülüklerin kurbanı tarihsel bir gerçek olduğunu kaydetti.

Yıldırım, soykırımın üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen yaşananların hiçbir biçimde incelenmediğine dikkat çekerek, “Askeri harekat sürecini takiben binlerce kişi Türkiye’nin çeşitli yerlerine sürgün edilmiş ve gönderildikleri yerlerde mecburi iskana tabi tutulmuştur. Tunceli’de 1937/38 yıllarında birçok çocuk ailelerinin rızası hilafına cebren ailelerinden alınarak çeşitli ailelere evlatlık olarak verilmiş ve bu çocukların tamamına yakınından bir daha haber alınamamıştır. 1937/38 yıllarında resmî görevli sıfatıyla Tunceli’de bulunan çeşitli şahısların anlatımları devlet tarafından gerçekleştirilen trajediyi açıkça ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Yıldırım, soykırımın 80’inci yıldönümünde acılarının hafiflemediğini vurgulayarak, Dersim Barosu olarak taleplerini şöyle sıraladı:

* Özür dilenmesine ve özrün kamuoyuyla paylaşılmasına,

* Dersim 1937/38/39 sürecine dair hakikatin tamamının kamuoyuyla paylaşılmasına,

* Öldürülenlerin yakınlarının onurlarını, itibarlarını ve haklarını iade eden resmî bir açıklama yapılmasına,

* Kayıpların nerede olduklarının araştırılmasına; kaçırılan çocukların ve öldürülenlerin kimliklerinin tespiti için araştırma yapılmasına; öldürülenlerin naaşlarının bulunması, tanımlanması ve ailelerin ve toplumların kültürel pratikleri veya mağdurların vasiyet ettiği veya ettiği varsayılan şekillerde yeniden gömülmesi için gerekli işlemlerin yapılmasına,

* Dersim 1937/38/39 süreci ve sonrasında meydana gelen hadiselerle ilgili olarak sorumlulukların kabulünü ve gerçeklerin tanınmasını içerecek şekilde kamuoyundan özür dilenmesine,

* Öldürülenler için anma törenleri düzenlenmesine,

* Dersim 1937/38 süreci ve sonrasında meydana gelen ihlâllerin doğru bir anlatımının uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası insancıl hukuk eğitimi ve çalışmalarına yönelik dokümanlara dahil edilmesine, özür konusu ihlâllerin bir daha tekrar edilmeyeceğine dair garanti verilmesine; BAKANLAR KURULU’NCA karar verilmesini Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. maddeleri hükümleri çerçevesinde arz ve talep ederiz.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR