Dersim Belediye Eşbakanı Altun tahliye edilmedi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 22 yıla kadar hapsi istenen tutuklu Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun’un 5’inci duruşması görüldü. Tahliye talebinin reddeden mahkeme, duruşmayı erteledi.
Görevden uzaklaştırılıp yerine kayyum atanan ve 16 Kasım 2016’da tutuklanan Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun hakkında açılan davanın 5’inci duruşması Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada avukatlar hazır bulunurken, DBP, HDP, TJA ve DTK yönetici ve aktivistleri, Dersim Baro Başkanı Barış Yıldırım izledi. Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Altun’un SEGBİS ile duruşmaya katıldı.
Altun hakkında, 2012 ile 2016 yılları arasında kentte düzenlenen 22 basın açıklaması, yürüyüş, cenaze töreni, mezarlık ziyareti, telefon dinlemeleri, DTK’de yürüttüğü faaliyetler ile partisi DBP’nin gönderdiği genelgeler gerekçe gösterilerek 22 yıla kadar hapis isteniyor.
Duruşmada, dosyada bulunan tanığın dinlenilmesi istenirken, ancak SEGBİS’in verdiği tekniği sorunlarından kaynaklı tanığın ifadesi alınmadı.
Altun ise SEGBİS yoluyla tek cümle ile savunma yaparak, hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduğunu ifade ederek, tahliyesini istedi.
Altun’un ardından savunma yapan avukatlar, müvekkilinin üzerine atılan suçlamaların güçlü olmadığını dile getirerek, müvekkilinin katıldığı basın açıklamalarından dolayı tutuklu olduğunu ve bunun da hukuksuz olduğunu vurguladı. Avukatlar müvekkilinin tahliyesini talep etti.
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Altun ile avukatların talebini reddederek, gelecek duruşmada tanığın dinlenmesine karar verdi. Duruşma 20 Haziran’a ertelendi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR