Dersim Emek ve Demokrasi Platformu: Sivas Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Sivas Katliamı’nın 29. yılında Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, “Sivas Madımak Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz” denildi.

Sivas Katliamı’nın üzerinden 29 yıl geçti. Öncesinde ve sonrasında yaşanan katliamlar gibi Sivas Katliamı’nda da ne adalet sağlandı ne de yüzleşme yaşandı. O günün acılarıysa bugün hala devam ediyor.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Sivas Katliamı’nın 29. yılında Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı platform adına PSAKD Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya okudu. Açıklamada, ‘Sivas’ta yakılan canlarımızı unutmadık, unutturmayacağız’ pankartı açıldı.

“MADIMAK KATLİAMI’NI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

2 Temmuz Madımak Katliamı’nın üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen, katliamın arkasındaki gerçek sorumluların açığa çıkarılmadığını söyleyen Kaya, “Sivas Madımak Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz. Madımak Katliamı ile topluma verilmek istenen mesaj sadece insanların yakılması, katledilmesi olmadığı bilinmelidir. Madımak Katliamı, toplumun ayrışması ve kutuplaştırılması için bilinçli seçilmiş bir Alevi katliamıdır. Bu katliamda yaşanan diğer katliamlar gibi tarihin utanç sayfalarında yerini almıştır ve asla unutulmayacaktır. Madımak Katliamı, ancak ve ancak tarihle yüzleşilerek aydınlatılabilinir. Madımak Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

PİRHA/DERSİM

Önceki İçerikHDK: Madımak’la yüzleşin
Sonraki İçerikDerdo… Dersimo!
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR