‘Dersim Katliamı Aleviler’de kanayan bir yaradır’

Post date:

Author:

Category:

Dersim Katliamı’nın 80. yıl dönümü nedeniyle birçok merkezde anma etkinlikleri yapılıyor. Katliama ilişkin değerlendirme ve tepkiler de devam ediyor. 4 Mayıs 1937 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla gerçekleşen Dersim katliamına ilişkin Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu MYK Üyesi Eğitim Sekreteri Aydın Deniz, “Dersim katliamı yaşandı ve binlerce, yüz binlerce kişi bu katliamdan etkilendi” ifade etti.

Dersim 38 katliamına ilişkin Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu MYK Üyesi Eğitim Sekreteri Aydın Deniz PİRHA’ya konuştu.

Zer filminin galasına gittik ve filmde Dersim’de yaşanan o katliamı ve vahşeti çok ciddi bir şekilde yeniden yaşadığımızı hissettik diyen Deniz, “Bir Alevi olarak Dersim’de yaşanan katliam ve vahşet üzüntümü, nefretimi ve kin duygularımı kamçıladı” diye konuştu.

Deniz, “İki sene önce Dersim’de yaşanan katliamlara ilişkin anmaya katıldım. Ve Dersim katliamı Alevilerin içerisinde kanayan bir yara olarak durmaktadır. Ancak Aleviler içerisinde gereken önemi görmemekte, yeterli ciddiyetle yaklaşılmamaktadır. Bu nedenle Alevi kurumlarının bu konuda ciddi ve özel bir çalışma yürütmesi gerektiğinin altını çizdi.

DERSİM KATLİAMI’NDA YÜZ BİNLERCE CANIMIZ ETKİLENDİ”

Dersim katliamı’nı gerçekten bir milat ya da bir takvim içerisine yerleştirmesi gerektiğini vurgulayan Deniz konuşmasına şöyle devam etti:

Dersim katliamı yaşandı ve binlerce, yüz binlerce canımız bu katliamdan etkilendi. Ancak ülkenin cumhurbaşkanı katliam adına çıkıp sadece özür diledi. Özür dilemek Dersim katliamında yaşanan acıları örtmeye tek başına yetmiyor. Arşivlerle ve katliamla yüzleşmek gerekiyor. Hala o dönemde bu zamana kadar bu katliamla ilgili bir suç teşkil edilmiş değil. Ve 38’den günümüze yansıyan bir şeyler varsa onun da takibi yapılıp gereken önlemlerin alınması ve ortadan kaldırılması gerekiyor diye düşünüyoruz.”

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR