Dersim’de ağaç kıyımı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kayyumun atandığı Dersim Belediyesi tarafından yol yapım genişletilmesi kapsamında onlarca ağaç kökünden söküldü.

Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum Tuncay Sonel’in, kentte başlattığı projeler halkı isyan ettirdi. Dersim merkezde Demiroluk boyunca uzanan dere üzerinde yol yapım çalışmaları başlatıldı. Çarşı merkezine giden yol boyunca sıra sıra dizili ağaçlar ise kesildi.
Kıyıma ilişkin konuşan belediye çalışanları “Biz bilmeyiz. Deredeki bütün canlı bitkiler kesilecek. Mevcut yol genişletilecek. Dereden akan su da yapılan yolun altından geçirilecek” dedi.
‘MEVCUT YOL NEYİMİZE YETMİYOR’
Duruma tepki gösteren doğa aktivisti Haydar Çetinkaya da “Kaç yılda oluştu bu doğa güzelliği? Sadece araç kullananların keyfiyeti için bu güzelliğe kıymaya gerek var mıydı? Hangi cağda yaşıyoruz. Yeşili korumak yerine yeşil katlediliyor. Burada uyulması gereken tek bir şey vardı. Dikkatli ve yavaş araç kullanmak. Bu sağlanabilirdi. Fakat yol için yeşili yok ediyorlar. Bunu doğru bulmuyoruz. Topu topu 200 metre bir alan. Burada yol olsa ne olurdu, olmasa ne olurdu. Mevcut yol neyimize yetmiyordu ki. Şehrimiz zaten çarpık kentleşme nedeniyle betona dönüşmüştür, var olan yeşili de bu tür projelerle yok ediyorlar. Bugün buralar kesiliyor, yarın farklı alanlarda büyük çam ağaçları” diye konuştu.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR