Dersim’de Alevi Çalıştayı başladı

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Alevi dedeleri, pirleri ve bireyleri tarafından gerçekleştirilen Dersim’de Alevi Çalıştayı başladı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Alevi dedeleri, pirleri ve bireyleri tarafından gerçekleştirilen Dersim’de Alevi Çalıştayı Dersim Belediyesi Gençlik Kültür Merkezi’nde
başladı.

Çalıştaya, Dersim Belediye eş başkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, DBP Dersim İl yöneticilerinin yanı sıra çeşitli illerden gelen yaklaşık 150 delege katıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul, tarihten bugüne Alevi inancı üzerindeki baskıları, yok etme politikalarının boşa çıkarılacağı ve Alevilerin özüne hizmet edeceği bir çalıştayın gerçekleşmesini umduğunu kaydetti.

Konuşmanın ardından divan kurulu oluşturuldu.

Yapılan konuşmanın ardından divan seçimi yapıldı. Ardından Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun, böylesi bir süreçte Aleviliğin merkezi kabul edilen Dersim’de bir arada olmanın vermiş olduğu mutluluğu dile getirerek, gerçekleştirilen çalıştayın Aleviler açısından tarihsel bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Altun, yaptığı konuşmanın ardından gündem maddelerini önerge şeklinde delegelere sundu. Gündem maddeleri içerisinde, “Alevilikte ikrar, Alevilikte kadın, Alevilerde örgütlenme sorunları, Uluslaşma sürecinde Alevilerin rolü” yer aldı. Gündem maddelerinin kabul edilmesinin ardından çalıştay, basına kapalı bir şekilde devam ediyor. 

EN SON EKLENENLER