Dersim’de babanın açlık grevi 58. gününde

Post date:

Author:

Category:

Hozat Çed deresinde bombardımanda vurulan 11 DHKC’linin cenazesinin kendilerine verilmesi için Seyit Rıza meydanında açlık grevine giden babanın eylemi 58. gününde.

Yaşamını yitirenlerden Murat Gün’ün babası Kemal Gün açlık grevinin 58. gününde, “tek isteğim oğlumun bir parça da olsa kemiğini bana teslim etmelerini istiyorum” dedi.

 “HAYATIMA MAL OLSA DA CENAZEYİ ALACAĞIM”

Herhangi bir yetkiliden henüz herhangi bir cevap alamadıklarını söyleyen Gün, “hayatıma mal olsa da çocuğumun cenazesini almak için greve devam edeceğim, 58 gündür açlık grevindeyim. Ancak cenazelerimizi vermek için bir niyetleri de yok” dedi.

Cenazelerini alanan kadar açlık grevinde kararlı olduğunu ifade eden Gün, cenazelerini almak gibi bir hakları olduğunu, ancak, yetkililerin kendilerine duyarsız kaldığını belirtti.

“Hayatıma mal olsa da açlık grevini sürdüreceğim” diyen baba Gün, oğlumun kemiklerine kavuştuğumda onu inancına uygun bir biçimde defnedeceğini de ifade etti.

 ‘BABA GÜN’E DESTEK İÇİN BİR AYLIK GREVE BAŞLAYACAK’

Baba Gün’e destek için dayanışma grevleri sürerken TAYAD üyesi Sezai Demirtaş ise pazartesi gününden itibaren bir aylık açlık grevine gireceğini söyledi.  Demirtaş, “Pazartesi günü bir aylık destek açlık grevine başlayacağım. Tunceli Cumhuriyet Savcılığı halen Malatya Adli Tıp’a bir yazı yazmış değil çabuklaştırılması için bu eyleme katılacağım” dedi.

58 GÜN İÇİN 13 MİLYAR 386 TL PARA CEZASI

58 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’e Kabahatler Kanunu’ndan her gün kesilen cezaların ‘eylemin sabote edilmesi’ olarak değerlendiren Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Aycan Çiçek, buranın park ve oturma alanı olduğunu söyledi. Verilen para cezalarına karşı itiraz ettiklerini de söyleyen Çiçek, bu kararların hukuki olmadığını ve tanımayacaklarını belirtti.

“70 YAŞINDA VE SAĞLIK SORUNLARI BAŞ GÖSTERDİ”

Açlık grevlerinde yaklaşık iki ayı geride bırakan baba Gün’ün tansiyonunun ölçüldüğünü, günlük tuz, şeker ve limonlu su verildiğini belirten Çiçek, sağlık durumunun şu an iyi olduğunu söyledi. Çiçek, “Ancak risk giderek artıyor, 70 yaşında bir adam 58 gündür açlık grevinde. Çocuklarımın kemiklerini alana kadar ne olursa olsun bırakmayacağım devam edeceğim diyor. Dolayısıyla mücadele devam edecek, geçen her gün onun aleyhine işliyor. Bir insanın daha hayatına mal olabilecek bir durum” dedi.

Ahmet BAKIR/Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR