‘Dersim’de barajlar ihtiyaç değil, politiktir’

Post date:

Author:

Category:

Munzur Özgür Akacak meclisinin yaptığı toplantıda, katılan tüm kurumların ortak görüşü Munzur üzerinde yapılacak olan barajların asıl nedeninin politik olduğu belirtildi.

Ticaret ve sanayi odasında gerçekleşen toplantıda açılış konuşmasını yapan Oda başkanı Yusuf Cengiz Başbakanın Dersim ziyaretine değinerek, “tüm girişimlerimize rağmen başbakan bizimle görüşmek istemedi” dedi. Cengiz İstanbul, İzmir ve Yurtdışında yoğunlaşan meclis faaliyetlerini özetleyerek, “her yolu ve yöntemi deneyeceğiz, Munzur’da baraj istemiyoruz” ifadesini kullandı.

“BARAJLAR İPTAL EDİLMEDİ, PROJE OLARAK DURUYOR”

Dersim Baro Başkanı Barış Yıldırım yaptığı konuşmada AK Parti İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci’nin geçtiğimiz günlerde, Munzur Vadisi’nde yapımı planlanan 6 HES projesinin 5’inin iptal ettirildiğine ilişkin sözlerinin doğru olmadığını belirtti.

Yıldırım “Munzur üzerinde 6 değil 4 baraj projesi var, İhaleyi kazanan firmalar 3 projeden çekildiler, yani iptal yok, çekilme var” dedi. Yıldırım, ancak projenin masada durduğunu bir başka firma talip olduğunda barajların yapımının yeniden gündeme geleceğini açıkladı.

“MAHKEME KARARI OLMAKSIZIN KAMULAŞTIRMAYI GERÇEKLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Yapılması planlanan Konaktepe barajı için, üstlenici firmanın acil kamulaştırma kararını nihai bir kararmış gibi gösterdiğini ve bu gerekçeyle köylülerden arazilerini almaya çalıştığını söyleyen Yıldırım, “bunun gerçekleşmesi için mahkemelerin de kararı gerekiyor” dedi. Yıldırım yapılması gerekenleri sıralarken uluslararası sözleşmelere vurgu yaparak, girişimlerin bu yönde olmasını belirtti.

“BARAJLAR POLİTİK BİR TASARRUFTUR”

Yıldırımın ardından konuşan Milletvekili Gürsel Erol, Munzur üzerinde yapılacak barajların asıl nedeninin elektrik üretmek olmadığını bunun bir devlet politikası olduğunu söyleyerek, “hiçbir makam bunu engelleyemez, bunu engelleyebilecek olan iki makam var, o da başbakan ve Cumhurbaşkanıdır” diyerek, barajları iktidarla konuşarak ve ikna ederek engelleyebileceklerini ifade etti.

“DERSİM, DEVLETİ HERKESTEN DAHA İYİ TANIR”

Alevi Akademisi kurucularından Aysel Doğan ise yaptığı konuşmada “Dersim devleti iyi tanır, herkesten daha iyi tanır” diyerek devletin Dersim ve Munzur üzerindeki hesaplarından vazgeçmeyeceğini bildiklerini ifade etti. Doğan, “bunun için ideolojik duruşumuzu muhafaza ederek ancak yan yana gelmeyi de becererek bu politikaları durdurabiliriz” dedi.

Ahmet BAKIR / PİRHA

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR