Dersim’de çöp tesisi, Maçoğlu ile köylüleri karşı karşıya getirdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dersim merkeze bağlı Sütlüce köyünde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi projesi, köylülerin tepkisine neden oldu. Köylüler belediye önünde eylem yaptı.

Dersim merkeze bağlı Sütlüce köyü sakinleri, belediyenin köylerinde planladığı çöp tesisini protesto etti. Tesis nedeniyle 55 bin ağacın kesileceğini ve göç etmek zorunda kalacaklarını savunan köylüler, Dersim Belediyesi önüne kadar ıslıklarla yürüdü.

Köylüler adına açıklama yapan Yılmaz Çelik, kesilmek istenen 55 bin ağaç için belediye önünde olduklarını söyledi ve şu açıklamayı yaptı: “Kesilmek istenen 55 bin ağacı korumak için buradayız. Köylerimizi, derelerimizi korumak için buradayız. Sayın Maçoğlu, Dersim’in yüzde 65’i kıraç ve çoraktır. Ağacın hiç olmadığı, çalının hiç olmadığı, yaban hayatının hiç olmadığı, su kaynaklarının hiç olmadığı, köylerin hiç olmadığı yerler mevcutken neden Sütlüce? Birinci ÇED raporunu neden kendinize yakın ideolojilere hazırlattınız? Hiç tanımadığımız Erzincan İdare Mahkemesi Bilirkişi Heyeti’nin raporuna yalan ve palavralarla neden itiraz ettiniz? Neden kendi yandaşınız mühendislere rapor hazırlatarak kamuoyunu yalan ve palavralarla yanıltıyorsunuz? Kendinize yakın mühendislere hazırlattığınız raporda geçen 130 santimetreden kısa genç fidanlar orman değil mi? Orman ekosistemini korumuyor mu? Birkaç kişi diyorsun. Sütlüce Halkı burada. Sandığı koy. Çıkan karara saygı duy. Avrupa’dan gelecek olan para ve rant uğruna köylerimizden doğamızdan vazgeçmeyeceğiz. 55 bin ağacı kesmeni istemiyoruz yaşam alanımıza müdahale etmeni istemiyoruz yaban hayatını yok etmeni istemiyoruz jaru u diyarlarımızı çöp yığını altında bırakmanı istemiyoruz. Yüzyıllardır nesilden nesile yaşadığımız köylerden bizi göç ettirmeni istemiyoruz bunlardan birisini yapmaya kalkarsan söz-yetki-karar hakkımızı kullanarak istifanı istiyoruz.”

Yılmaz Çelik, karardan vazgeçilinceye kadar her ayın birinci perşembe günü belediye önünde olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. Köylüler, basın açıklamasının ardından belediye önünden ayrıldı.

DERSİM BELEDİYESİ: 55 BİN DEĞİL 4 BİN AĞAÇ KESİLECEK

Dersim Belediyesi’nden de konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, tesisin tüm yasal yükümlülüklerinin yerine getirildiği belirtildi. Projenin inşaat çalışmalarına 2022 yılı sonu itibariyle başlanacağı aktarılan açıklama şöyle: “Alanında uzman 3 orman mühendisi tarafından hazırlanan rapor belediyemize ulaşmış olup, raporda sahanın tamamında 6 bin 711 ağaç olduğu tespit edilmiştir. Tahsisi yapılan alanda özellikle ağaç yoğunluğunun fazla olduğu kısımlarda kesim yapılmayacağı, ağaç kesiminin sadece tesis binalarının ve çöplerin depolanacağı kısımlarda yapılacağı göz önüne alınırsa kesimi yapılacak ağaç sayısının yaklaşık 4000 civarında olduğu net bir şekilde görülecektir. Bu rakam 55 bin sayısının yüzde 10’u bile değildir. Değil 4000, 1 ağacın dahi gereksiz yere kesilmesine karşı olduğumuzu fakat ekoloji biliminin bir bütün olarak fayda-zarar denklemi ile hareket ettiğini ve bizim de buna uygun projelerin yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz.”

(ANKA)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR